https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wstydliwe męskie sprawy

Maja
Infografika Jerzy Gliszczyński
Mitem jest twierdzenie , że przyczyną zaburzeń wzwodu jest podeszły wiek. To choroby ogólne, które doskwierają w tym wieku.

Chorób utrudniających życie płciowe mężczyznom jest wiele. Lekarze najczęściej wskazują na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i choroby prostaty. Także niektóre zabiegi chirurgiczne mogą upośledzać życie seksualne. Jednak wrogiem życia życia seksualnego co drugiego mężczyzny są problemy z prostatą.

Problemy zaczynają występować wraz z procesem starzenia. Najczęstszym schorzeniem prostaty u mężczyzn po 40. roku życia jest przerost gruczołu krokowego. To jest przyczyną nasilających się problemów w oddawaniu moczu.


To jeszcze nie rak

Łagodny rozrost stercza nie jest nowotworem złośliwym i nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka.


Po 50. roku życia co drugi mężczyzna ma problemy z prostatą. W wyniku zmian hormonalnych prostata powiększa się i uciska cewkę moczową powodując trudności w oddawaniu moczu. Głównymi objawami tego schorzenia w początkowej fazie choroby są: częstsze oddawanie moczu, wydłużenie czasu oddawania moczu, cienki strumień moczu, uczucie parcia na mocz, do całkowitego zatrzymania moczu w okresie zaawansowanej choroby. Jest to wyraźny sygnał, że trzeba udać się po pomoc do urologa, który zleca w szerokim zakresie badania laboratoryjne m.in. PSA, którego wysokie stężenie może świadczyć o istnieniu nowotworu złośliwego.

- Przerost prostaty może doprowadzić do zaburzeń wzwodu - mówi dr Zbigniew Fronczek, ginekolog i seksuolog z Bydgoszczy. _- Powodują też spadek libido, mogą prowadzić do zaburzeń wzwodu i wytrysku. _Mężczyźni cierpiący na zapalenie czy przerost prostaty, mogą sobie pomóc poprzez masaże.


Leczenie skojarzone

Podstawą leczenia zaburzeń wzwodu na podłożu organicznym jest jednoczesne leczenie choroby ogólnoustrojowej z jednoczesnym stosowaniem przez seksuologa skutecznych leków wyzwalających zdolność erekcyjną.


Zaburzenia wzwodu to choroba, dotycząca średnio co 10 osobnika populacji mężczyzn aktywnych seksualnie. Zaburzenia wzwodu jednoznacznie określa Światowa Organizacja Zdrowia jako "stałą lub powtarzającą się niemożność uzyskania i /lub utrzymania przez mężczyznę wzwodu wystarczającej do zadawalającej aktywności seksualnej".


Zaburzenie idzie w miliony

Na zaburzenia wzwodu cierpi w Polsce 1,5 milionów mężczyzn, a na świecie około 152 miliony.


Niestety prognozy nie są optymistyczne. Postęp cywilizacji i choroby z tym związane, zbyt mała liczba diagnozowanych i leczonych przypadków sprawiają, że grupa mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem będzie wzrastała. Zakłada się roczny przyrost 900 000 nowych przypadków.


Między 40 a 60

W Polsce największa liczba stwierdzanych zaburzeń wzwodu to mężczyźni pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.


W zdecydowanej większości pojawiające się zaburzenia wzwodu są skutkiem schorzeń ogólnoustrojowych i są pierwszym objawem istniejącej choć niekiedy jeszcze nierozpoznanej choroby organicznej.

Zaburzenia wzwodu w zależności od przyczyny bywają przewlekłe. Mężczyźni dotknięci tym schorzeniem mają poczucie niskiej wartości, często są sfrustrowani co odbija się negatywnie na relacjach rodzinnych i społecznych. Część partnerek mężczyzn dotkniętych zaburzeniami wzwodu obwinia siebie za to, uważając, że przestały być atrakcyjne, że nie zadawalają partnera. Dystans między partnerami zwiększa się. Stan taki prowadzi do zaniku więzi partnerskich Zaburzeniom wzwodu często towarzyszą inne rodzaje zaburzeń seksualnych jak osłabienie popędu płciowego, przedwczesny lub opóźniony wytrysk.


A gdzie ta prostata?

Panowie po pięćdziesiątce powinni poddać się badaniu gruczołu krokowego. To ustrzeże ich przed zbyt późno wykrytym rakiem prostaty.

Gruczoł krokowy (prostata) - narząd zlokalizowany w miednicy mniejszej tuż pod pęcherzem moczowym, przylegający do odbytnicy. Otacza początkowy odcinek cewki moczowej. Prostata bierze udział w produkcji pewnych składników nasienia.

Objawy powiększenia gruczołu krokowego

- oddawanie moczu często, w małych porcjach, węższym strumieniem,

- konieczność wstawania w nocy, by oddać mocz

- uczucie ciągłego parcia na pęcherz

Kiedy poczujemy te objawy należy natychmiast udać się do urologa, który na podstawie wywiadu oraz badań określi stopień przerostu gruczołu krokowego i metodę leczenia.

Badanie

Podstawowe to badanie krwi, po to, by określić stężenie antygenu PSA. Jego poziom wzrasta ponad normę w przypadku raka gruczołu krokowego. Stosuje się również badanie usg, które pozwala na rozpoznanie budowy wewnętrznej prostaty. Czasami wykonuje się biopsję, czyli pobranie fragmentu gruczołu do badania mikroskopowego.

Nie zwlekać

Lekarze ostrzegają przed lekceważeniem pierwszych objawów przerostu prostaty. Nie leczony może doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu i zaburzeń czynności nerek.

Profilaktyka

Mężczyźni po 45 roku bezwzględnie raz w roku powinni przebadać się u urologa.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska