Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2010. Zobacz, komu wyborcy podziękowali za pracę w samorządzie

(dan)
Fot. sxc
Z lokalnej polityki zniknęło wielu znanych samorządowców. Wśród nich też tacy, którzy uzyskali powyżej 500 głosów.

Najpierw wyróżnijmy tych, którzy osiągnęli najbardziej spektakularne wyniki, ale dostali się do Rady Powiatu. Rekordzistą jest Franciszek Żak z PSL, który zdobył aż 1125 głosów. Niewiele mniej, bo 1085 - uzyskał Marek Szubarga z SLD. 947 wyborców zawierzyło Sławomirowi Szelidze z PO, a 910 - Ryszardowi Jagodzińskiemu z PSL.

I tu mała ciekawostka. Ten ostatni ubiegał się o mandat w okręgu nr 5 (Pakość, Janikowo). Ludowcom udało się stąd wprowadzić tylko jednego radnego. Do Rady Powiatu nie dostał się więc Andrzej Antoniewicz, który uzyskał zaledwie 21 głosów mniej niż Jagodziński.

Nie dostali się do rady

W Radzie Powiatu nie znajdą się również Jacek Tarczewski z PiS-u (zdobywca 585 głosów) i jego syn Kamil. Młodszemu zabrakło zaledwie 15 głosów, by pokonać swojego kolegę z listy Jerzego Gawędę i znaleźć się w gronie zwycięzców.

Z pracą w samorządzie powiatowym pożegnali się również: dotychczasowy przewodniczący rady Piotr Czarnolewski (449 głosów), radni PO: Agnieszka Szeliga (528), Andrzej Kozłowski (633), Bogusław Kawka (563), radni PiS: Mikołaj Bogdanowicz (634) Krystyna Mrugalska (429) i Paweł Czachor (115), a także radny SLD Leonard Maciejewski (286). Przy powiatowym stole nie zasiądą również tacy lewicowi politycy, jak Urszula Iwicka i Bolesław Szulc. Oni postanowili nie startować w tych wyborach. Tomasz Sołtys wystartował tym razem z Kujawską Platformą Wyborczą. Zdobył 222 głosy. Ze względu na bardzo słaby wynik listy, do rady się nie dostał.

O mandat w Radzie Powiatu z Porozumienia Samorządowego walczyli Henryk Styrna (wójt Złotnik Kujawskich) i Tadeusz Kwiatoń (były wójt gminy Inowrocław). Uzyskali jednak zbyt słabe poparcie. Pierwszy: 258 głosów, a drugi - 210.

Pożegnanie z samorządem

Z Radą Miejską Inowrocławia pożegnało się kilku samorządowców. Przez najbliższe cztery lata nie usłyszymy już o Ryszardzie Oczachowskim (PSL), Marianie Świątkowskim (SLD), Marii Stępniowskiej (PS), Marku Mrówczyńskim (PS), Annie Trojanowskiej (PiS), Krzysztofie Bońku (PO).

Największą niespodzianką jest jednak porażka Janusza Kiszki z PO. Mimo, że startował z wysokiej drugiej pozycji na liście, przegrał z notowaną oczko niżej Magdaleną Łośko, na co dzień asystentką posła Krzysztofa Brejzy.
.

Ciekawostki z gmin

Wiele zmieni się również w okolicznych samorządach. Do nowej Rady Gminy Złotniki Kujawskie dostało się tylko trzech starych radnych: Mariusz Twarowski, Krystyna Gawron-Fiedorow i Karol Gawroński. Po krótkiej nieobecności powrócił Zbigniew Tylkowski.

W pakoskiej radzie z pewnością brakować będzie głosu opozycji. Ryszard Kuflewicz zdecydował się bowiem walczyć tylko o fotel burmistrza. Przegrał.

Za to silniejszej opozycji można spodziewać się w janikowskiej radzie. Tutaj dostało się 5 radnych z komitetu "Nowe Janikowo", który nie ukrywał swej niechęci wzlędem urzędującego burmistrza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska