Najpierw wyróżnijmy tych, którzy osiągnęli najbardziej spektakularne wyniki, ale dostali się do Rady Powiatu. Rekordzistą jest Franciszek Żak z PSL, który zdobył aż 1125 głosów. Niewiele mniej, bo 1085 - uzyskał Marek Szubarga z SLD. 947 wyborców zawierzyło Sławomirowi Szelidze z PO, a 910 - Ryszardowi Jagodzińskiemu z PSL.
I tu mała ciekawostka. Ten ostatni ubiegał się o mandat w okręgu nr 5 (Pakość, Janikowo). Ludowcom udało się stąd wprowadzić tylko jednego radnego. Do Rady Powiatu nie dostał się więc Andrzej Antoniewicz, który uzyskał zaledwie 21 głosów mniej niż Jagodziński.
Nie dostali się do rady
W Radzie Powiatu nie znajdą się również Jacek Tarczewski z PiS-u (zdobywca 585 głosów) i jego syn Kamil. Młodszemu zabrakło zaledwie 15 głosów, by pokonać swojego kolegę z listy Jerzego Gawędę i znaleźć się w gronie zwycięzców.
Z pracą w samorządzie powiatowym pożegnali się również: dotychczasowy przewodniczący rady Piotr Czarnolewski (449 głosów), radni PO: Agnieszka Szeliga (528), Andrzej Kozłowski (633), Bogusław Kawka (563), radni PiS: Mikołaj Bogdanowicz (634) Krystyna Mrugalska (429) i Paweł Czachor (115), a także radny SLD Leonard Maciejewski (286). Przy powiatowym stole nie zasiądą również tacy lewicowi politycy, jak Urszula Iwicka i Bolesław Szulc. Oni postanowili nie startować w tych wyborach. Tomasz Sołtys wystartował tym razem z Kujawską Platformą Wyborczą. Zdobył 222 głosy. Ze względu na bardzo słaby wynik listy, do rady się nie dostał.
O mandat w Radzie Powiatu z Porozumienia Samorządowego walczyli Henryk Styrna (wójt Złotnik Kujawskich) i Tadeusz Kwiatoń (były wójt gminy Inowrocław). Uzyskali jednak zbyt słabe poparcie. Pierwszy: 258 głosów, a drugi - 210.
Pożegnanie z samorządem
Z Radą Miejską Inowrocławia pożegnało się kilku samorządowców. Przez najbliższe cztery lata nie usłyszymy już o Ryszardzie Oczachowskim (PSL), Marianie Świątkowskim (SLD), Marii Stępniowskiej (PS), Marku Mrówczyńskim (PS), Annie Trojanowskiej (PiS), Krzysztofie Bońku (PO).
Największą niespodzianką jest jednak porażka Janusza Kiszki z PO. Mimo, że startował z wysokiej drugiej pozycji na liście, przegrał z notowaną oczko niżej Magdaleną Łośko, na co dzień asystentką posła Krzysztofa Brejzy.
.
Ciekawostki z gmin
Wiele zmieni się również w okolicznych samorządach. Do nowej Rady Gminy Złotniki Kujawskie dostało się tylko trzech starych radnych: Mariusz Twarowski, Krystyna Gawron-Fiedorow i Karol Gawroński. Po krótkiej nieobecności powrócił Zbigniew Tylkowski.
W pakoskiej radzie z pewnością brakować będzie głosu opozycji. Ryszard Kuflewicz zdecydował się bowiem walczyć tylko o fotel burmistrza. Przegrał.
Za to silniejszej opozycji można spodziewać się w janikowskiej radzie. Tutaj dostało się 5 radnych z komitetu "Nowe Janikowo", który nie ukrywał swej niechęci wzlędem urzędującego burmistrza