Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinanki żydowskie w nakielskim muzeum

(ms)
Artystka chętnie opowiadała o swoich pracach. Na zdjęciu w rozmowie z Wawrzyńcem Przygodą, twórcą z Nakła.
Artystka chętnie opowiadała o swoich pracach. Na zdjęciu w rozmowie z Wawrzyńcem Przygodą, twórcą z Nakła. Maja Stankiewicz
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej oglądać można wystawę przepięknych wycinanek żydowskich autorstwa Marty Gołąb z Krakowa. Wernisażowi towarzyszył m.in. koncert muzyki klezmerskiej.

Dla Marty Gołąb Nakło nie jest zwykłym miastem. Tu przed wojną mieszkali jej dziadkowie, mama chodziła do szkoły. W rodzinnym albumie ma szkolne zdjęcie wykonane w Nakle około roku 1937. Jej mama w szkolnym fartuszku. W kolejnym rzędzie Frania Pozorska, przyjaciółka mamy z lat dziecinnych...

W ubiegłym roku przyjechała poznać to miasto, odwiedziła też Muzeum Ziemi Krajeńskiej, szukała korzeni. Sama zaproponowała, że pokaże w Nakle swoje prace, wycinanki żydowskie.

- Po raz pierwszy usłyszałam o nich w roku 1994 podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej -informowała artystka tych, którzy w minioną sobotę przyszli na wernisaż. - Od tego czasu nieprzerwanie tworzę wycinanki żydowskie ciągle ucząc się i eksperymentując. Moim zamiarem było zawsze odtworzenie dawnych wycinanek, jakie na ziemiach polskich powstałych jeszcze przed rokiem 1939.

Marta Gołąb wychowała się w rodzinie katolickiej. Jej mama miała żydowskie korzenie, choć nie w głównej linii, ale sięgają one XIX wieku. Ona sama mieszka i tworzy w Krakowie. Jej prace budzą podziw w wielu krajach, także w Izraelu, gdzie również były prezentowane.

Teraz mają je okazję obejrzeć nakielanie. - To dla mnie bardzo ważna chwila - zapewniała na wernisażu artystka.

"Tradycyjna żydowska wycinanka towarzyszy życiu pobożnych Żydów, wiąże się ze świętami lub ważnymi wydarzeniami w życiu rodzinnym. Jest rozmową z Bogiem, ścieżką na której człowiek spotyka się z Nieskończonością" - napisała Marta Gołąb. M.in. te słowa umieściła obok swoich prac w Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Atrakcją wernisażu były dodatkowo specjały kuchni żydowskiej. Można też było posłuchać muzyki klezmerskiej. Koncert dla nakielan dał Klazmer Band z Bydgoszczy. Muzycy zebrali wiele braw, choć wystąpili w okrojonym składzie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska