Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypromuj się na BioBazarze!

Katarzyna Hejna [email protected] tel. 56 619 99 13
Podczas BioBazaru można kupić specjalne certyfikowane kiełbasy prosto od rolników
Podczas BioBazaru można kupić specjalne certyfikowane kiełbasy prosto od rolników Nadesłane - BioBazar
Piorące orzechy, wegańskie kosmetyki, orkiszowe pieczywo, wędliny, sery owcze i oczywiście - świeże owoce i warzywa. A wszystko to prosto od producentów i ze specjalnym certyfikatem. Powstał pierwszy w Polsce targ dla ekologicznych rolników.

- Byłem już na BioBazarze z sokami i przetworami - mówi Emil Świniarski z przetwórni owoców i warzyw ekologicznych Bio Food z Ciechocina (pow. golubsko-dobrzyński). - To dobre miejsce by wypromować produkty i dotrzeć do nowych klientów.

Na BioBazar wrócą na wiosnę

Dodaje, że wróci na BioBazar w kwietniu, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca. Wybiera się tam z zaprzyjaźnionymi, ekologicznymi rolnikami. BioBazar, to pierwszy w polsce targ dla certyfikowanych producentów. Powstał jesienią w Warszawie, a jego sukces zaskoczył organizatorki.
- Okazało się, że jest ogromne zainteresowanie eko-produktami - mówi Kinga Nowakowska, menadżerka BioBazaru. - Podczas jednego, przewija się parę tysięcy osób. Mamy już dostawców nie tylko z całej Polski, ale nawet z zagranicy. Na każdy BioBazar przyjeżdża po 30 takich sprzedawców.

Szacuje, że aby zaspokoić potrzeby klientów, potrzebnych jest ok. 60 rolników i producentów ekologicznych stale oferujących swoje płody rolne i ich przetwory.
Organizatorki BioBazaru czekają na wiosnę, gdy będzie więcej świeżych owoców i warzyw. I jeszcze więcej klientów. Zachęcają gospodarzy z całej Polski do sprzedawania swoich towarów. - Szukamy certyfikowanych dostawców. Rolnicy z Pomorza i Kujaw mogą na przykład umówić się, że jeden z nich pojedzie na bazar z towarem od kilku innych - podkreśla Kinga Nowakowska.
Tak będzie taniej, a dla rolników pojawi się kolejny rynek zbytu. I szansa na dotarcie ze swoimi produktami do kolejnych klientów.

- Zaskoczył nas sukces BioBazaru - okazało się, że jest ogromne zainteresowanie eko-produktami - mówi Kinga Nowakowska, menadżerka BioBazaru.

Rolnicy z Kujaw i Pomorza chwalą targ

Menadżerka BioBazaru podpowiada, że brakuje na przykład dostawców kurczaków pochodzących z ekologicznych gospodarstw. Takich producentów jest tylko dwóch w okolicach Warszawy, a zapotrzebowanie jest o wiele większe!
Kujawsko-pomorscy rolnicy słyszeli o nowym targu i zachwalają pomysł. - Świetnie, że jest już miejsce, gdzie można kupić tylko certyfikowane produkty - uważa Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu głównego stowarzyszenia Ekoland, prowadząca gospodarstwo w Retkowie, koło Szubina. - My możemy sprzedawać swoje płody rolne, a klienci mają pewność, że są prawdziwie ekologiczne.

Wyjaśnia, że często zdarza się, że klienci kupują w sklepach tak zwane tradycyjne produkty myśląc, że są "eko". Są też tacy producenci, którzy podszywają się pod ten rodzaj produktów.
Mieczysławowi Babalskiemu, rolnikowi z Pokrzydowa (koło Brodnicy) pomysł się podoba ale woli sprzedawać swoje bio-makarony podczas Jarmarku Ekologicznego, który odbywa się cyklicznie w Toruniu.

- Na BioBazarze obowiązuje zbyt duży rygor - uważa ekologiczny rolnik z Pokrzydowa. - Trzeba zapłacić za stoisko oraz 10 procent z utargu i ustala się komisyjnie, co można sprzedawać na tym targu.
Mieczysław Babalski dodaje, że mimo tych obostrzeń, wybrałby się do Warszawy ale popyt na eko-produkty na Pomorzu i Kujawach jest tak duży, że nie nadąża z produkcją.

Korzyści dla rolników i konsumentów

A jakie korzyści mogą mieć rolnicy? - Cały czas promujemy BioBazar w mediach - zainteresowanie rośnie i rośnie sprzedaż - informuje Kinga Nowakowska. - Dla producentów z odleglejszych rejonów obecność na BioBazarze niesie wiele szans: po pierwsze mają nowy, niezwykle chłonny, rynek zbytu. Po drugie: mogą nawiązać nowe kontakty handlowe, np. z właścicielami sklepów ekologicznych. Po trzecie: promują swój region - własne gospodarstwo agroturystyczne albo gospodarstwo sąsiadów. Zachęcamy, aby nie przyjeżdżać samemu, ale umówić się z innymi rolnikami czy producentami z okolicy!

Na jakich zasadach rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty na BioBazarze?
- Pobieramy opłaty za stoiska i od obrotu. To jest fair, ponieważ mniejsi producenci, czy sprzedający mniej popularne produkty, jak na przykład olej lniany, nie płacą takich samych stawek, jak ci, których obrót jest znacznie wyższy - odpowiada Kinga Nowakowska.

Jakie są to stawki? - Ponieważ wciąż jesteśmy na etapie organizowania BioBazaru i dopracowywania szczegółów, nie chcę podawać konkretnych kwot, bo one za chwilę mogą się zmienić. Poza tym w niektórych przypadkach są ustalane indywidualnie - wyjaśnia menadżerka BioBazaru.

Po szczegóły należy zgłaszać się pod numerem telefonu (22) 318 88 55.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska