MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu ubytku masy kostnej cierpi prawie trzy miliony Polaków

oprac. (mp)
sxc.hu
Osteoporoza może się przyczynić do utraty zębów. Powodem jest znaczne osłabienie kości szczęki.

Według najnowszych szacunków, na osteoporozę cierpi w Polsce prawie trzy miliony osób, zagrożonych jest natomiast aż dziewięć milionów. Schorzenie najczęściej dotyka pacjentów po 50 roku życia.
Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną stawianą na równi z otyłością i chorobami serca. Do jej powstania przyczynia się gwałtowny spadek masy ciała towarzyszący menopauzie i spadkowi poziomu estrogenów odpowiedzialnych za odporność kości.

Schorzenie to dotyka także osoby z niedoborem witaminy D i mało aktywne fizycznie. Na chorobę narażeni są również mężczyźni - obecnie aż ponad 8 proc. wszystkich przypadków dotyka właśnie panów.
Osteoporozie coraz uważniej przyglądają się dentyści. Choroba, kojarzona najczęściej ze złamaniami kończyn, atakuje bowiem również kości utrzymujące zęby w żuchwie. Jak wskazuje doktor Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic, schorzenie dotyka najczęściej przednią części kości szczękowych w okolicy jedynek, dwójek i trójek.

- Wskutek postępującej demineralizacji, zęby osadzone do tej pory mocno w zębodołach, zaczynają się obluzowywać a w końcu wypadać - wyjaśnia specjalista. - Dlatego osoby chorujące na osteoporozę lub nią zagrożone, powinny pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, który podejmie odpowiednie kroki, by zminimalizować skutki choroby i ochronić zęby. W skrajnych przypadkach może nawet przystąpić do odbudowy uzębienia i wzmocnienia kości.

O kontrolach powinny pamiętać przede wszystkim osoby z grupy ryzyka, to znaczy kobiety w wieku od 40 do 50 lat w okresie menopauzy, kobiety powyżej 65 roku życia, a także mężczyźni powyżej 50 roku życia, nałogowi palacze i osoby nadużywające w przeszłości alkohol.

- Niestety zdarza się, że z powodu zbyt późno zdiagnozowanej choroby, dochodzi do utraty zębów - alarmuje Wojciech Fąferko. - Zazwyczaj są to pojedyncze ubytki, ale bywa i tak, że pacjenci tracą wszystkie zęby. Wówczas konieczna jest całkowita odbudowa, a co za tym idzie - leczenie implantologiczne.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska