Sprzęt komputerowy i dwa teleskopy
- Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób - wyliczała niedawno Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku. Obserwatorium zostanie wyposażone między innymi w: dwa teleskopy, okulary, soczewki i filtry, cyfrowe kamery i aparat fotograficzny, sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne - zapewniła.
Budowa specjalnego budynku oraz zakup wyposażenia to koszt około 200 tysięcy złotych, z czego 65 procent zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wiadomo, kto będzie dowodził w bazie
Gminy i powiaty, które wybudują na swoim terenie takie obiekty, podpisały już umowy dotyczące realizacji projektów i rozpoczęły przygotowania do budowy. Poznaliśmy również kierowniczkę obserwatorium przy I LO. Jest nią Edyta Lulińska, fizyk. Jej zastępcą będzie Agnieszka Ziółkowska, geograf. Obie panie od kilku miesięcy biorą udział w spotkaniach, które odbywają się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Wczoraj były na kolejnym.
- Uczymy się o tym, co jest w kosmosie - mówi Edyta Lulińska. - Tego nie da się tak po prostu opisać słowami. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Poznajemy go zatem, uczymy się czym obserwować niebo. Wiesław Skórzyński, koordynator zadania zabrał nas do Złejwsi Wielkiej na zadania praktyczne, obserwację słońca przez teleskop - dodaje nauczycielka fizyki z I LO. Jak zapewnia, sama teoria nie jest w stanie uzmysłowić uczniom czym jest wszechświat. Dzięki astro-bazie uda się bardziej zainteresować ucznia. A również mieszkańców. - Baza ma służyć przecież również wszystkim mieszkańcom powiatu. Będą mogli oglądać niebo podczas przeróżnych festynów, akcji. Uczniowie już teraz biorą udział w światowej akcji liczenia gwiazd. Gdy będziemy mieli odpowiedni sprzęt, dołączymy do innych akcji - dodaje pani Edyta.
Oglądają gwiazdy, gdy tylko jest okazja
O tym, że uczniowie są bardzo zainteresowani powstaniem astro-bazy świadczy m.in. ich liczny udział w kole astronomicznym. Również uczestnictwo w trzech spotkaniach z cyklu: 2009 ODYSEJA KOSMICZNA Z PLANETARIUM TVP prowadzonych przez autorów telewizyjnego programu PLANETARIUM (TVP Bydgoszcz) - Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego.
- Podczas ostatniego spotkania - wykładu połączonego z obserwacją nieba zabrakło miejsc. Nawet tych stojących. Zainteresowanie uczniów i mieszkańców było ogromne - przypomina pani Edyta. Dzięki astro-bazie uczniowie będą mieli okazję oglądać niebo w różnych porach roku, gdy na niebie zachodzą konkretne zjawiska. - Spotykamy się z uczniami i oglądamy niebo z pomocą prywatnych obiektywów. Za rok to się zmieni. Jak ktoś chce sprawdzić, czy astro-baza to dobry pomysł, zapraszam na jedno z takich spotkań. Wystarczy spojrzeć na minę ucznia oglądającego zjawisko, o którym wcześniej tylko słyszał. Tych reakcji nie da się opisać - mówi szefowa brodnickiej bazy.
- Wszystkie przygotowania do budowy astro-bazy przebiegają zgodnie z harmonogramem - mówi Wiesław Łupina, dyrektor I LO. - Nauczycielki uczestniczą w szkoleniach. My czekamy na rozpoczęcie budowy. Kto będzie odpowiedzialny za budowę? To już zależy od Urzędu Marszałkowskiego. Wiemy, że obiekt ma powstać w przyszłym roku - kwituje dyrektor.
Z astro-baz będą mogli korzystać uczniowie ze wszystkich szkół powiatu brodnickiego. Będzie również czas dla mieszkańców, którzy pasjonują się astronomią. - Tymczasem, jeszcze w grudniu ma się odbyć jeszcze jedno spotkanie w ruinach brodnickiego zamku. Zdaje się, że będzie można obserwować przez teleskop gwiazdę betlejemską - dodaje Edyta Lulińska.