Jakie były wyniki po kontroli zabawek z przyssawkami dla dzieci poniżej 36 miesięcy
Jak wynika z informacji wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej, w sumie w 36 proc. brakowało lub były nieprawidłowe dane producenta lub importera. W 18 proc. brakowało informacji umożliwiającej identyfikację zabawki. Również w 18 proc. brakowało informacji umożliwiającej identyfikację zabawki. U 14 proc. brakowało instrukcji bezpieczeństwa lub były one nieprawidłowe. U 6 proc. brakowało lub nieprawidłowa była deklaracja zgodności. W 4 proc. nie wskazano ryzyka związanego z użytkowaniem zabawki. Podobnie w 4 proc. brakowało ostrzeżenia 0-3.
Może to Cię też zainteresuje...
Badania laboratoryjne zabawek
W Laboratorium Badania Zabawek UOKiK w Lublinie zbadano właściwości mechaniczne i fizyczne zabawek. Przeprowadzono
w sumie 10 badań, stwierdzając niezgodności w zakresie konstrukcji, wykonania i zastosowanych materiałów w 5 próbkach. Niezgodności występowały w maskotkach z przyssawkami i polegały na pojawieniu się w wyniku badania elementów mieszczących się w całkowicie w cylindrze do badania małych części, nietrwałości szwów i dostępności wypełnienia z materiału włóknistego oraz odłączeniu się przyssawki.
Inspektorzy IH w 3 przypadkach wystąpili do przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie zabawki do obrotu,
z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Pozostałe sprawy są w toku.
Jak wybrać bezpieczną zabawkę
Znak CE - Wybierając zabawkę pamiętajmy, że każda zabawka (lub jej opakowanie) powinna posiadać oznakowanie znakiem CE, który potwierdza zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa.
Części wystające - Rurki i sztywne elementy w postaci części wystających, które mogą stanowić niebezpieczeństwo przebicia ciała dziecka, powinny być osłonięte. Wymaganie dotyczy części wystających lub sztywnych elementów zabawki (np. kierownice w rowerach, dźwignie w gokartach, ramy wózków dla lalek), które mogą spowodować posiniaczenie lub przekłucie skóry. Rozmiar i kształt końcówki osłony nie zostały przewidziane, z wyjątkiem zabawek hulajnóg, ale końcówki osłony powinny posiadać wystarczająco dużą powierzchnię, która pozwoli uniknąć przekłucia ciała.
Mechanizmy składające się w zabawkach, np. w deskach do prasowania, składanych krzesełkach lub stołach itp., które mogą charakteryzować się działaniem nożycowym powinny mieć ogranicznik zabezpieczający lub blokadę zabezpieczającą.
Drzwiczki, pokrywy - Zabawki, które posiadają drzwi, pokrywę lub podobne urządzenie zamykające powinny być zaprojektowane w sposób umożliwiający swobodne otwarcie drzwi. Zatem na drzwiach, pokrywach itp. urządzeniach zamykających wnętrze zabawki, nie mogą być zastosowane guziki, zamki błyskawiczne itp. elementy złączne.
W przypadku zabawek przeznaczonych dla dzieci w wieku poniżej 3 lat należy również zwrócić uwagę na niżej wymienione cechy:
- Materiały wypełniające – materiały wypełniające nie powinny zawierać żadnych twardych ani ostrych zanieczyszczeń, takich jak kawałki metalu, gwoździe, igły i drzazgi.
- Zabawki nie powinny posiadać części o wymiarach umożliwiających dziecku ich połknięcie.
- Opakowania – wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych, o obwodzie otworu większym niż 380 mm nie powinny być zamykane za pomocą ściągnięcia sznurka lub linki.Ostrzeżenia w języku polskim - Zabawki nieprzeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 3 lat - na zabawkach, które nie są przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy, ale mogą być dla nich niebezpieczne, powinno być podane ostrzeżenie: „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy” lub „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” razem z krótkim wskazaniem określonego niebezpieczeństwa, które jest powodem ograniczenia. Zamiast ww. treści może być umieszczony przedstawiony powyżej symbol. Powyższe ostrzeżenie nie jest wymagane na zabawkach, które - z uwagi na swoją funkcję, wymiary, cechy, właściwości lub inne oczywiste powody - są wyraźnie nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy, np.
mikroskop, maszyna do szycia, zabawki – zestawy chemiczne.Zabawki, które ze względu na swoje cechy i funkcje, są zwykle uważane za odpowiednie lub przeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia (np. zabawki miękkie wypchane do przytulania i trzymania), nie powinny być niebezpieczne dla tych dzieci, np. ze względu na małe elementy, piłeczki itp. dlatego na nich także nie powinien być umieszczany ten znak graficzny.
Instrukcja w języku polskim - Zwróć uwagę, czy w odpowiednich przypadkach zostały dołączone instrukcje: montażu, użytkowania, konserwacji w języku polskim.
