Zagraniczni turyści chętnie odwiedzają nas w wakacje....

  Zagraniczni turyści chętnie odwiedzają nas w wakacje. Najwięcej jest Niemców

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Toruń odwiedza co roku około 1,6 mln turystów.

  Toruń odwiedza co roku około 1,6 mln turystów. ©archiwum

  Numerem 1 na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza, także czytanej przez cudzoziemców, jest Toruń. Ale odwiedzane są też inne miasta.
  Toruń odwiedza co roku około 1,6 mln turystów.

  Toruń odwiedza co roku około 1,6 mln turystów. ©archiwum

  Obce języki słychać na ulicach, w muzeach, w restauracjach i tanich knajpkach.
  - Tego lata utrzymuje się tendencja z ostatnich lat. Najwięcej jest turystów polskich, a zagraniczni stanowią około 20 procent - ocenia Maciej Lemanik z Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

  Toruń odwiedza co roku około 1,6 mln turystów. W roku 2012 było wśród nich 20,7 proc. obcokrajowców, a w minionym roku - 17,9 proc. Spośród nich Gród Kopernika odwiedza najwięcej Niemców (w ub.r. 41 proc.). Anglicy stanowili 12,2 proc., Hiszpanie - 7,5, Francuzi - 5,8.

  Czytaj: Mapa turystyczna to dziś już nie tylko morze, góry i Mazury. Coraz częściej też Kujawy i Pomorze! [zdjęcia]

  - Indywidualni turyści polscy i zagraniczni pytają najczęściej o to, co można u nas zwiedzić - kontynuuje Maciej Lemanik. - Kupują przewodniki, dostają od nas inne materiały informacyjne. Grupy zorganizowane mają najczęściej już wcześniej wykupioną usługę przewodnicką.

  Z różnych szacunków wynika, że Bydgoszcz - największe miasto regionu - odwiedza w roku do 400, a nawet 600 tys. osób. Sporą część stanowią uczestnicy tzw. turystyki biznesowej.
  - Każdego roku wzrasta liczba zagranicznych gości korzystających z naszych usług - mówi Daria Kieraszewicz z Biura Turystyki Visite.pl w Bydgoszczy. - Bardzo dużo jest grup anglojęzycznych, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Irlandii, oraz rosyjskojęzycznych z różnych państw dawnego ZSRR. Jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było turystów rosyjsko-języcznych. Oczywiście odwiedza nas sporo Niemców.

  Biuro proponuje m.in zwiedzanie Starego Miasta, rejs tramwajem wodnym po Brdzie i wizytę w Muzeum Mydła.
  - Wśród turystów zagranicznych odwiedzających Kru-szwicę dominują osoby starsze, zwykle emeryci, kuracjusze z pobliskiego Inowrocławia, ale także z Ciechocinka i Wieńca - Zdroju. Najwięcej jest Niemców - informuje Henryk Zającz-kowski, kierownik Oddziału Nadgoplańskiego PTTK w Kruszwicy. - Najczęściej nie mają za dużo czasu, bo ich wycieczki mają charakter objazdowy, więc tylko wchodzą na Mysią Wieżę. Rzadziej decydują się na rejs statkiem Rusałka po Gople.

  Biskupin odwiedza każdego sezonu około 200 tys. osób, z czego obcokrajowcy stanowią 5-7 proc. - Najwięcej jest Niemców, a kolejne nacje to Hiszpanie, Francuzi i Holendrzy - informuje Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. - Zapuszczają się też do nas Rosjanie z Obwodu Kalinin-gradzkiego.
  Prawdziwe tłumy i to z całej Europy ściągną do Biskupina we wrześniu (13-21), gdy odbywać się będzie Festyn Archeologiczny.

  Tłumy są w weekendy także w Chełmnie - perle gotyckiej architektury. Najwięcej (po Polakach) jest Niemców. - Tak jest, choć narzekamy na fakt, że sporo indywidualnych turystów zabrała nam autostrada A1 - stwierdza Anna Grzeszna-Kozikowska, prezes Koła Przewodników PTTK. - Ludzie tylko przejeżdżają. Dawniej wszyscy jechali krajową 91 prowadzącą przez miasto. a


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Pomorskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Pomorskiej

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Wybieramy sportowca, trenera, drużynę i imprezę roku

  Wybieramy sportowca, trenera, drużynę i imprezę roku

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]