https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kawa przed snem. Wyjaśniamy, czy picie kawy przed snem to dobry pomysł

Agnieszka Kasperek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. Eksperci podają, że bezpieczna dla organizmu dawka dzienna kofeiny to 400 mg. To około trzy lub cztery kawy dziennie. Taka ilość kawy i kofeiny jest optymalna, sprawia, że mamy więcej energii, ale nie niesie negatywnych skutków. A jak ma się sprawa z piciem kawy na noc? Czy to zdrowe dla organizmu? Wyjaśniamy, jakie skutki ma picie kawy przed snem, na noc i kiedy najlepiej pić kawę.

Kawa - idealny początek dnia

Dla wielu osób kawa to idealny początek dnia. Kawa to dawka energii i pobudzenia. Są tacy, którzy mogą zrezygnować ze śniadania, na przykład z braku czasu, jednak z porannej kawy - nigdy. Kawę chętnie pijamy również w ciągu dnia, a wiele osób - także późną, wieczorową porą.

Każdego dnia na całym świecie wypijane są ponad trzy miliardy filiżanek kawy. Najwięcej kawy na jednego mieszkańca spożywa się w Skandynawii - około 10 kg kawy rocznie. W Polsce średnie roczne spożycie na osobę to ok. 2-3 kg.

Mity o piciu kawy

O piciu kawy narosło wiele mitów, które błędnie twierdzą, że kofeina szkodzi, a kawa odwadnia i jej picie nie niesie żadnych korzyści zdrowotnych. To nieprawda. Oczywiście, nadmiar kawy, a także spożytej wraz z kawą kofeiny, może zaszkodzić. Jednak tak jest ze wszystkim, w czym nie zachowamy umiaru. Eksperci żywieniowi i dietetycy są zgodni, że picie kawy jest korzystne dla organizmu.

Ile kawy można wypić dziennie?

Optymalna dawka to około trzech filiżanek kawy dziennie i do 400 mg kofeiny na dobę.

Picie kawy na czczo - czy jest zdrowe?

Eksperci zgodni są jednak co do tego, że picie kawy na czczo nie jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej najpierw coś zjeść, a już w ogóle odradzają rezygnowanie z wartościowego śniadania na rzecz kawy. Dlaczego picie kawy na czczo nie jest korzystne?

  • Kawa stymuluje wydzielanie kortyzolu (hormonu, który nazywany hormonem stresu), podnosi ciśnienie krwi i przyśpiesza akcję serca.

  • Kofeina zawarta w kawie może wpłynąć na poziom glukozy we krwi. Warto wspomnieć, że mleko czy śmietanka do kawy nie załatwia sprawy. Kawa z mlekiem na czczo może bowiem powodować nagłe skoki poziomu cukru we krwi. Niestabilny poziom cukru może być szczególnie niekorzystny dla osób cierpiących na cukrzycę lub insulinooporność.

  • Wielu ekspertów od żywienia uważa, że kofeina może stymulować wydzielanie kwasu żołądkowego. Dlatego spożycie kawy - zwłaszcza na czczo - powinny ograniczyć osoby, które mają problemy z układem pokarmowym.

  • Kawa wypita na pusty żołądek może go podrażniać, wzmagać refluks, powodować zgagę.

Jakie korzyści daje picie kawy?

Dzięki zawartości antyoksydantów kawa działa przeciwstarzeniowo na skórę i cały organizm, a także przeciwdziała wielu chorobom wywoływanym przez wolne rodniki, również nowotworom (takim jak rak jelita grubego, rak piersi). Kawa poprawia funkcjonowanie mózgu - stymuluje go, obniża stres i poprawia nastrój. Kawa ma również działanie antydepresyjne - picie kawy zwiększa poziom hormonów odpowiedzialnych za poprawę nastroju - serotoniny i dopaminy.

Picie kawy przed snem - takie są skutki dla organizmu

Wiemy już, że picie kawy może przynieść szereg korzyści naszemu organizmowi. A jakie skutki ma picie kawy przed snem, na noc? Wyjaśnienie znajdziesz w galerii. Dowiesz się też, kiedy najlepiej pić kawę. Sprawdź teraz:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska