- Coraz częściej słyszę i czytam o kupowaniu na odległość - mówi pan Waldemar z Bydgoszczy. - Domyślam się, że chodzi o robienie zakupów przez internet, ale czy również, na przykład o zamawianie produktów z katalogów wysyłkowych? Jakie obowiązki ma wtedy sprzedawca, a jakie prawa ja jako klient?
Jak wyjaśnia Krzysztof Tomczak, miejski rzecznik konsumentów w Bydgoszczy, z kupowaniem na odległość mamy do czynienia wówczas, gdy umowa zawierana jest bez jednoczesnej obecności obu stron. - Chodzi tu m.in. o kupowanie produktów przez internet, z katalogu, zamawianie ich przez telefon, z telewizji czy z radia - dodaje. Jeśli więc, na przykład zadzwonimy pod numer z telewizyjnej reklamy i złożymy zamówienie, to wówczas zawieramy umowę na odległość.
Przy zawieraniu takich umów sprzedawca ma pewne obowiązki. Nam jako klientom przysługuje natomiast prawo do wycofania się z umowy w ciągu 10 dni od jej podpisania lub dostarczenia towaru. Musimy wówczas wysłać pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz - jeśli już mamy - odesłać produkt.
Obowiązki sprzedawcy
Jeśli kupujemy na odległość, powinniśmy zostać poinformowani między innymi o:
- imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedzibie) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także, o numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
- cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
- zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
- kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
- prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni
- dodatkowych kosztach wynikających z zawierania umowy na odległość
- minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa
- miejscu i sposobie składania reklamacji.
Informacje te powinniśmy uzyskać najpóźniej w dniu złożenia nam propozycji zawarcia umowy.
Szczegóły dotyczące zawierana umów na odległość zawarte są w Ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. (DzU z 2000 r. Nr 22, poz. 271).
