https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zanim spróbujesz swoich sił w biznesie, posłuchaj rad fachowców [zdjęcia]

Agnieszka Wirkus [email protected] tel. 52 32 63 182
O uruchomieniu firmy rozmawiali Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Sieci Handlowej „Lewiatan” (po lewej) i Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club
O uruchomieniu firmy rozmawiali Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Sieci Handlowej „Lewiatan” (po lewej) i Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club
Masz tylko dwie minuty na przekonanie doświadczonego przedsiębiorcy, że powinien pomóc Ci w uruchomieniu firmy. Lepiej dobrze przygotuj się do rozmowy.

W Bydgoszczy trwa Festiwal Przedsiębiorczości BOSS. Zaczął się od debaty. O tym co zrobić, gdy ma się pomysł na biznes mówili przedstawiciele grona przedsiębiorców. Słuchali ich studenci z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, gdzie odbywało się spotkanie.

Sprawdź, czy znalazłaś niszę

Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club i wiceprzewodniczący Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych stwierdził: - Kto ma dobry pomysł na biznes, osiągnął 70-procentowy sukces. Pozostałe 30 procent to praca.

Z tą opinią nie zgodził się Radosław Ratajczak, szef akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, działających przy Uniwersytecie Techno-logiczno-Przyrodniczym oraz Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

 

Czytaj też: Oni kiedyś będą rekinami biznesu... [wideo]

- Jest odwrotnie - przekonywał Ratajczak. - Tylko 30 procent sukcesu to dobry pomysł. Większość to ciężka praca, zajmująca cztery-pięć lat.

Nie wszyscy młodzi ludzie zdają sobie z tego sprawę.

- Zdarza się, że ktoś po trzech miesiącach prowadzenia własnej firmy, zgłasza się do mnie i mówi, że poniósł porażkę - dodał Radosław Ratajczak. - Pytam go wówczas, czy kontaktował się z klientami. Przedsiębiorca twierdzi, że nie. Jedyne co zrobił, to uruchomił stronę internetową i czekał na zlecenia.

Eksperci radzili studentom, aby weryfikowali swoje pomysły na biznes.

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Sieci Handlowej „Lewiatan”, wyjaśniał:

- Trzeba sprawdzić, czy nowa firma będzie miała dużą konkurencję lub wypełni niszę na lokalnym rynku.

- Jeszcze kilka miesięcy temu w Warszawie niszowym biznesem były całodobowe przedszkola i wyprowadzanie psów za odpłatę. Teraz takie usługi nie są już nowością - dodał Zbigniew Żurek.

Piszcie do nas. Postaramy się pomóc!

Aby zacząć zarabiać, najpierw trzeba zainwestować. O zastrzyk gotówki młody człowiek może poprosić doświadczonego przedsiębiorcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Szefowie dużych firm chętnie pomagają początkującym - zapewniał Andrzej Matusewicz, dyrektor Bydgoskiej Loży Business Centre Club.

Czytaj też: Biznes? Zacznij już na studiach

Dodał: - Biznesmeni mają mało czasu, dlatego najlepiej jest im przesłać swój pomysł na piśmie.

- Gdy ktoś zostanie zaproszony na spotkanie z przedsiębiorcą, musi przygotować się do takiej rozmowy - podkreślił Zbigniew Żurek. - Prezentowanie pomysłu na biznes nazywane jest testem windy. Co oznacza, że plan trzeba przedstawić w czasie, porównywanym do tego, w jakim winda wjeżdża z parteru na siódme piętro. Choć młody człowiek nie zawsze będzie miał tylko kilkanaście sekund, to nie powinien mówić dłużej niż przez dwie minuty.

W dodatku powinien przedstawić pomysł na tyle konkretnie, aby przedsiębiorca od razu zrozumiał w jaki sposób chce odnieść sukces.

Podczas debaty Zbigniew Żurek i Andrzej Matusewicz deklarowali, że chętnie dowiedzą się jakie firmy chcieliby uruchomić studenci. Obiecywali też pomoc w skontaktowaniu się z przedsiębiorcami.

 

Galeria zdjęć z festiwalu

Do obu panów można pisać e-maile. Oto ich adresy: [email protected] oraz [email protected].

Festiwal potrwa do czwartku, 25 marca.

 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska