Praktyki to pierwsze zetknięcie się studenta z rynkiem pracy i pracodawcą. Zazwyczaj są obowiązkowym elementem oraz uzupełnieniem procesu kształcenia na coraz większej liczbie kierunków studiów.
Praktyki, często są obowiązkowe
Dla wielu absolwentów, jest to warunek ukończenia szkoły oraz element studiów wyższych.
- Praktyki zawodowe można odbywać u dowolnego pracodawcy, który wyrazi na to zgodę. Zdarza się również tak, że uczelnie wspierają studentów w poszukiwaniu praktyk - wyjaśnia Konstancja Zyzikz Grupy Pracuj.
Przeczytaj: Uczniowie grudziądzkiego "Gastronomika" pojechali na praktyki do Hiszpanii
Prawo nie narzuca obowiązku wypłacania wynagrodzenia za odbywanie praktyki. Jego otrzymywanie lub brak zależy od ustaleń stron.
Natomiast staże są często traktowane jako kolejny etap wtajemniczania studentów w rynek pracy.
To nauka konkretnych zagadnień powiązanych z planami zawodowymi i doskonała okazja, by młodzi poznali daną branżę i wykorzystali w praktyce wiedzę zdobytą w trakcie nauki. Z tego względu, staż często odbywa się w firmie, w której istnieje szansa na znalezienie przyszłego zatrudnienia.
Pracodawcom zależy, by potencjalni pracownicy zdobywali umiejętności zawodowe, dlatego coraz częściej organizują programy stażowe i rekrutują pracowników spośród stażystów.
Czytaj też: [b}Staże i praktyki dają uczniom szansę na lepszy zawodowy start[/b]
Praktyki? Masz dowolność wyboru
Staże nie są obowiązkowym etapem, by ukończyć naukę. Studenci zazwyczaj sami chcą zdobywać kolejne doświadczenia i wybierają interesującą ich firmę, w której chcieliby zostać zatrudnieni - nie muszą wybierać z puli pracodawców oferowanych przed uczelnię.
Staże są dostępne dla wszystkich. Mogą je organizować urzędy pracy, są dobrym rozwiązaniem dla bezrobotnych czy niepełnosprawnych.
Przy czym praktyki są odpłatne. Stażyście przysługuje tak zwane stażowe, w wysokości 120 procent zasiłku dla bezrobotnych.
Wideo - Oferty pracy, ciekawe staże i spotkania z ekspertami. Warszawskie Dni Informatyki już za nami
Źródło: X-news/MMOnline