Rekultywacja - przywrócenie wartości przyrodniczych terenom po zamkniętych składowiskach odpadów. Z miejsc, które nie miały w sobie nic z urody, na widok których ekologowie załamywali ręce - powstały „z odzysku” - tereny zielone. Dwoma takimi, powstałymi w 2015 roku, może pochwalić się Lipno, jedno powstało w Skępem.
Gmina Skępe wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu oraz 27. samorządami lokalnymi z naszego województwa przygotowała w 2015 r. kompleksowy projekt rekultywacji składowisk odpadów na cele przyrodnicze.
Przedsięwzięcie zakładało rekultywację 29 składowisk na terenie regionu o łącznej powierzchni 32,4 ha. - W ramach tego projektu zrekultywowaliśmy gminne składowisko odpadów - mówi Krzysztof Jaworski, inspektor do spraw zamówień publicznych i funduszy unijnych w Urzędzie Miasta i Gminy Skępe.
Składowisko w tej miejscowości miało powierzchnię 0,63 ha. Posadzono tu drzewka i krzewy, jest trawa. Powstał zielony zakątek wraz ze ścieżką dydaktyczną.
Blisko połowa Polek udaje orgazm. "Nie wiedziałem, że jest tak źle!"
I o to chodzi w projekcie - przywraca się wartości przyrodniczych terenom po zamkniętych składowiskach odpadów, między innymi poprzez właściwe ukształtowanie terenu, odtworzenie gleby, uregulowanie stosunków wodnych oraz wprowadzenie roślinności. Takie rekultywowane składowiska służą dzieciom w ciągu roku szkolnego. Są tutaj organizowane proekologiczne przedsięwzięcia, pikniki „pod chmurką”.
W Lipnie rekultywacją objęto składowiska odpadów przy ul. Wyszyńskiego i Dobrzyńskiej. Terenom po zamkniętych śmietniskach przywrócono walory przyrodnicze. Przedsięwzięcie było w 95 proc. dofinansowywane - w 85 proc. przez Unię Europejską, w 10 proc. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.