https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Zgnilec amerykański zagraża naszym pasiekom

(aga)
Z nakazu ministra środowiska, Powiatowy Lekarz Weterynarii musi oznakować zapowietrzony chorobą teren
Z nakazu ministra środowiska, Powiatowy Lekarz Weterynarii musi oznakować zapowietrzony chorobą teren fot. Nadesłane
Środki ostrożności, wdrażane przy tej chorobie pszczół, są konieczne. Zlekceważenie drobnoustroju mogłoby zniszczyć okoliczne pasieki.

Serock, Lubania Lipny, Łowin, Łowinek - to wsie, w których odkryto ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół.

Co to za choroba?

Podlega obowiązkowi zgłaszania i zwalczania, bo jest wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną. Nie zagraża ludziom. Atakuje larwy i czerw powodując ich zamarcie. Za jej rozprzestrzenianie w ulu odpowiedzialne są robotnice opiekujące się czerwiem i czyszczące komórki plastra. Przenoszenie choroby pomiędzy ulami odbywa się z reguły u schyłku lata i na początku jesieni. Drobnoustroje przenoszą też osoby opiekujące się pszczołami.
Wczesnym, niepokojącym objawem są zmiany na zasklepkach komórek z martwym czerwiem. Wieczka tych komórek są pociemniałe i zapadnięte. Z czasem czerw zamienia się w brązową, ciągnącą masę, która przylega do ścian komórek plastra. Objawom tym towarzyszy zapach spalonego rogu.

Tuż przed Świętem Miodu

To smutna wiadomość dla pszczelarzy, licznych w powiecie świeckim. Co gorsza, bakteria zaatakowała nasze pasieki tuż przed Świętem Miodu, które odbędzie się w ten weekend, w ramach Festiwalu Smaku w Grucznie.

Czasem trzeba zniszczyć ul

Natychmiastowe działania weterynarzy powinny zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby. - Choć czasem trwa to długo - ostrzega Krzysztof Joppek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu. - Postępujemy według rozporządzenia ministra środowiska. Najbardziej zaatakowane ule muszą być zniszczone. Mniej zainfekowane są oczyszczane i dezynfekowane. Potem obchodzimy teren, żeby sprawdzić, czy w innych pasiekach nie ma zgnilca.
Nie zagraża on ludziom. - Choć miód z chorej pasieki powinien być poddany specjalnej obróbce - zastrzega Joppek.

Ważna jest profilaktyka

Można ochronić pszczoły przed zgnilcem amerykańskim. Trzeba przestrzegać zasad higieny w pasiekach i okresowo je kontrolować pod kątem stanu zdrowia. Sprawdzać też należy wędrówki na pożytki, import pszczół, roje, plastry z czerwiem i mateczniki.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska