Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlikwidują tytoń do 2030 roku? Inspektor się wycofuje, ale dyrektywy pozostają

xawi
Co szósta paczka papierosów wytwarzana w Europie pochodzi z Polski.
Co szósta paczka papierosów wytwarzana w Europie pochodzi z Polski. Tomasz Bolt
Wycofanie wszelkich wyrobów tytoniowych w 2030? GIS nie potwierdza daty „na tę chwilę”. Ale pomysł pozostaje.

Przed kilkoma dniami palaczy i producentów tytoniu sparaliżowała zapowiedź Głównego Inspektora Sanitarnego o całkowitym wycofaniu wyrobów tytoniowych z rynku do 2030.

"Nieaktualne". Ale prace nad strategią już w przyszłym roku

Informacja taka pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej GIS. Gdy wokół sprawy podniósł się medialny szum, komunikat zniknął ze strony, a dyrektor biura GIS wyjaśnił, że projekt nie będzie obecnie realizowany, gdyż „prace nad nim wstrzymała m.in. epidemia Covid-19”. Szymon cienki tłumaczył, ze "nieaktualny" komunikat pojawił się w witrynie GIS przez pomyłkę.

„Pomysł ograniczenia wskaźnika palaczy należałoby zmodyfikować i określić zarys konkretnej mapy drogowej, która doprowadziłaby nas do zamierzonego celu” – odpowiedział dyrektor Cienki Portalowi Spożywczemu. „Na tę chwilę temat jest nieaktualny, a prace nad strategią obniżającą wskaźnik osób palących tytoń rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku, przy okazji opracowywania innych programów i projektów. Te również poddaliśmy wnikliwej rewizji i będziemy dążyli do tego, aby dostosować się do aktualnej rzeczywistości.

Skąd to zamieszanie z tytoniem?

Zaostrzenie przepisów antynikotynowych w przestrzeni publicznej jest konsekwencją zalecenia Rady Europejskiej z 2009. Już 17 krajów Unii wprowadziło kompleksowe przepisy antynikotynowe. Najostrzejsze zakazy palenia obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, na Malcie, w Hiszpanii i na Węgrzech. W ciągu dekady ekspozycja na dym tytoniowy spadła do 20 proc. w przypadku barów i pubów.

Elementem polityki unijnej ma być m.in. tworzenie sieci krajowych punktów kontaktowych ds. kontroli użycia tytoniu. Europejskim plan zakłada że do 2040 na terenie Unii powstanie pokolenie „wolnego od tytoniu”. Kilka krajów unijnych zadeklarowało, że z tytoniem poradzą sobie wcześniej, ogłaszając swoje daty

  • Finlandia – do 2030;
  • Nowa Zelandia – do 2025;
  • Szkocja – do 2034;
  • Irlandia – do 2025;
  • Dania – do 2030;
  • Kanada – do 2035
  • Szwecja – do 2025.

Koniec z mentolowym dymkiem już teraz

Elementem unijnych regulacji jest między innymi zakaz sprzedaży mentolowego tytoniu do podgrzewaczy, który umieszczono w projekcie nowelizacji polskiej ustawy lekowej. Obecnie podgrzewaczy używa 2 mln Polaków. Zdecydowana większość wybiera tytoń mentolowy.  

W Polsce swoje fabryki ma 4 największych producentów tytoniu na świecie. Co szósta paczka papierosów wytwarzana w Europie pochodzi z Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska