Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Feliks Malinowski ze Żnina, autor Legend Pałuckich

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Zdjęcia pana Feliksa Malinowskiego zrobione podczas spotkania autorskiego w maju 2023.
Zdjęcia pana Feliksa Malinowskiego zrobione podczas spotkania autorskiego w maju 2023. Szymon Cieślak
Feliks Malinowski zmarł w poniedziałek, 17 lipca 2023 roku. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę.

Feliks Malinowski urodzil się 23.07.1932 roku na Kaszubach. Ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi o specjalności geografia fizyczna na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1956 roku ożenił się. Na niedawnym (maj 2023) spotkaniu z Czytelnikami w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, z okazji wydania najnowszej książki "Legendy Pałuckie II" przyznał, że do Żnina sprowadziła go miłość.

- W życiu to tak czasem bywa, że człowiek traci orientację i miłość prowadzi na manowce. W tym wypadku nie poszedłem na manowce, ale miłość zrobiła swoje i wyprowadziła mnie z Kaszub aż na Pałuki - powiedział z humorem Feliks Malinowski.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Kilka fragmentów spotkania z Feliksem Malinowskim podczas premiery książki "Legendy Pałuckie II"

od 16 lat

W 1958 roku rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie. Potem pracował w ówczesnym Technikum Ekonomicznym, w latach 80. XX wieku w żnińskim Liceum Ogólnokształcącym.

Jako podróżnik zwiedził wiele pięknych miejsc na całym świecie. Był na wszystkich kontynentach. Nauczył się języków: angielskiego i niemieckiego. Był jednym z niewielu mieszkańców Żnina, którzy posiedli umiejętność rozmawiania w języku esperanto (tzw. język międzynarodowy, którego podstawy stworzył w 1887 roku Ludwik Zamenhof). Uczył tego języka w Tanzanii.

Feliks Malinowski napisał kilkanaście książek dotyczących pałuckich legend. To dzięki niemu możemy delektować się historiami o Diable Weneckim, zatopionym Żninie, jeziorze Świętym, o kamieniu w lesie koło Annowa, o źródełku św. Huberta, o jeziorze Kierzkowskim, czy wiele innych.

Pan Feliks był działaczem PTTK Żnin, członkiem Żnińskiego Towarzystwa Kultury, współzałożycielem fundacji Dar Serca.

Otrzymał wiele odznaczeń: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznakę Zasłużony Działacz PTTK, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Gminy Żnin oraz Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego.

Pan Feliks Malinowski zawsze był miłym gościem w redakcji Gazety Pomorskiej w Żninie. Spotykaliśmy się aby poznać jego nowe legendy. Będzie nam go brakowało.

Pogrzeb Feliksa Malinowskiego odbędzie się w sobotę, 22.07.2023 o godz. 12:00 na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia w Żninie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska