Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany czasu - czy nadal są potrzebne? Komisja Europejska pyta o to mieszkańców UE

Oprac. AGW
"Długo jest ciemno w zimowe poranki, więc wolę dłużej pospać" - mówią jedni. "Znów muszę przestawiać zegary i nie mogę się wyspać" - narzekają drudzy. Komisja Europejska postanowiła wsłuchać się w głos mieszkańców Unii i zastanowić czy obecne regulacje trzeba zmienić.

Od lat toczy się dyskusja nad przydatnością zmian czasu. Czy nadal są potrzebne? Zwolennicy i przeciwnicy mają swoje argumenty. 
"Dłuższy dzień to zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu" - czyli jesteśmy zdrowsi. Ale: "Zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach".

"Dłuższy dzień powoduje dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji; korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne)". Ale: "Brak jednoznacznych wyników jeśli chodzi o oszczędność energii. W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji".

Komisja Europejska chce, żeby mieszkańcy UE wypowiedzieli się na ten temat i ogłasza konsultacje. Potrwają do 16 sierpnia 2018 r.

"Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego", przypomina Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. I tak w nocy z soboty na niedzielę (ostatnia niedziela marca) wprowadza się czas letni (wskazówka o godzinę do przodu), a w ostatnią niedzielę października czas cofamy o godzinę. Czas letni funkcjonuje w Polsce od 1977 r.

"W ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się. Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia. Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilości dziennego światło przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuję w państwach nordyckich".

Ankieta Komisji Europejskiej >>>Wypowiedz się na temat zmiany czasu <<<

Zmiany czasu - czy nadal są potrzebne? Komisja Europejska pyta o to mieszkańców UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska