Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w NFZ. Serce po zawale leczone w pakiecie

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
W Polsce jedynie co czwarty pacjent po zawale objęty jest rehabilitacją kardiologiczną.
W Polsce jedynie co czwarty pacjent po zawale objęty jest rehabilitacją kardiologiczną. Małgorzata Genca
Za kilka tygodni NFZ zacznie kontraktować nową usługę. Będzie to kompleksowa opieka kardiologiczna.

Polacy nie mają serca dla... swojego serca. Potwierdza to wysoka śmiertelność z powodu chorób układu krążenia. Właśnie schorzenia sercowo-naczyniowe zabijają nas przede wszystkim. Na liście przyczyn zgonów ciągle pozostają na pierwszym miejscu. I są odpowiedzialne za ponad 45 proc. zgonów.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Krokiem milowym w ratowaniu pacjentów z zawałem było stworzenie sieci ośrodków kardiologii interwencyjnej (druga poł. lat 2000). To jednak za mało, by mówić, że problem osób po zawale został rozwiązany.

Informacje z Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca (za lata 2009-2012) nie mogą nie niepokoić. Otóż w pierwszym roku po zawale umiera około 20 proc. chorych. Lekiem na zmniejszenie tzw. śmiertelności odległej u pacjentów z przebytym zawałem mięśnia sercowego ma być nowa usługa medyczna, odrębnie finansowana przez NFZ.

Mowa o kompleksowej opiece kardiologicznej, na którą złoży się dostęp pacjentów do: specjalistycznej opieki kardiologicznej przez 12 miesięcy od wystąpienia zawału. - Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zwiększenie dostępu chorego do kardiologa i rehabilitacji kardiologicznej w pierwszym roku po zawale serca, w ramach skoordynowanej opieki ambulatoryjnej - tak potrzebę kompleksowej opieki uzasadnia Andrzej Jacyna, p.o. prezes NFZ.

Na nowe świadczenie medyczne NFZ chce przeznaczyć 31,5 mln zł. Pieniądze trafią do prawie 130 ośrodków, które będą w stanie zapewnić skoordynowaną i kompleksową opiekę kardiologiczną po zawale mięśnia sercowego. - Nie znamy jeszcze szczegółów finansowania skoordynowanej opieki kardiologicznej. Prace są w toku - poinformowała nas Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa oddziału NFZ w Bydgoszczy.

W naszym regionie pacjenci po zawale kierowani są do sześciu ośrodków rehabilitacji kardiologicznej; dwa są w Inowrocławiu, po jednym w Rypinie, Bydgoszczy, Grudziądzu i Ciechocinku. Według ogólnopolskiego informatora o czasie oczekiwania na świadczenia medyczne najszybciej można rozpocząć rehabilitację w bydgoskim Szpitalu Miejskim, najdłużej czeka się (II dekada lipca) w Szpitalu Uzdrowiskowym „Energetyk” w Inowrocławiu.

- Rehabilitacja kardiologiczna powinna być w każdym szpitalu. Naszym pacjentom zapewniamy taką opiekę - mówi prof. dr hab. Władysław Sinkiewicz, ordynator kliniki kardiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy.

Miesięcznie do „Biziela” trafia do 50 pacjentów z zawałem serca. - Postępowanie zależy od przebiegu zawału. A przede wszystkim od tego, jak szybko chory został do nas przewieziony. W Polsce wielkim problemem jest to, że pacjenci czekają, aż objawy ustąpią. Popełniają wielki błąd. Zatkana tętnica nie odżywia mięśnia sercowego, w tym obszarze dochodzi do martwicy, której nie da się już cofnąć. Dlatego warto prowadzić kampanie informacyjne dotyczące objawów zawału. Przydałby się w publicznej telewizji króciutki spot reklamowy, zamiast głupawych filmików mających przekonać widzów, że można zapobiegać zawałowi biorąc jeden ze znanych i dostępnych bez recepty leków - mówi prof. Sinkiewicz.

Pamiętajmy. Jeśli wystąpi silny ból (najczęściej uciskowy albo rozpierający) w klatce piersiowej, osłabienie, gdy pojawią się zawroty głowy, poty, nudności, wymioty, zasłabnięcie, omdlenie trzeba dzwonić pod 999 lub 112. To może być zawał!

INFO Z POLSKI odc. 33 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (27 kwiecień - 4 maj 2017)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska