Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żninianie uczcili Klemensa Janickiego. Są nowe publikacje o poecie

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Klemens Janicki urodził się 500 lat temu w podżnińskim Januszkowie. Obchody okrągłej rocznicy urodzin wielkiego poety zorganizowano w szkole noszącej jego imię oraz w Żnińskim Domu Kultury (na fot.). Pamiątką po uroczystościach są tablica na murze szkoły oraz dwie nowe publikacje.
Klemens Janicki urodził się 500 lat temu w podżnińskim Januszkowie. Obchody okrągłej rocznicy urodzin wielkiego poety zorganizowano w szkole noszącej jego imię oraz w Żnińskim Domu Kultury (na fot.). Pamiątką po uroczystościach są tablica na murze szkoły oraz dwie nowe publikacje. Iwona Woźniak
Urodził się 500 lat temu w podżnińskim Januszkowie. Obchody okrągłej rocznicy urodzin wielkiego poety zorganizowano w szkole noszącej jego imię oraz w Żnińskim Domu Kultury.

Spotkanie w ŻDK rozpoczęło się odczytaniem słowa wstępnego wydanej właśnie książki prof. Ignacego Lewandowskiego "Poeta Laureatus - życie i dzieło Klemensa Janickiego 1516-1543".

- Tekst przeczytany został mistrzowsko przez Katarzynę Barbarę Rodziewicz - właścicielkę Dworu Marzeń w Sielcu, przedstawicielkę zarządu Żnińskiego Towarzystwa Kultury, komentuje Stefan Czarnecki, prezes ŻTK.

- Był to fragment opisujący moment wręczenia Janickiemu tytułu doktora nauk humanistycznych i filozofii oraz Lauru Poetyckiego. Uroczystość odbyła się 22 lipca 1540 roku.

Następnie głos zabrał Stefan Czarnecki, który - ponieważ wśród gości było wiele osób spoza Żnina - jak na przykład prof. dr hab. Bogusława Kaniewska - prorektor UAM w Poznaniu, prof. dr hab. Elżbieta Wesołowska - dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu, prof. Ignacy Lewandowski oraz prof. Ireneusz Mikołajczyk z UMK w Toruniu - przedstawił, czym aktualnie szczyci się Żnin.

- Targami rolnymi, których było już dwadzieścia, Zjazdami Twórców Ludowych (41), zawodami motorowodnymi (37), tytułami prasowymi (4), jedną rozgłośnią radiową i 80 stowarzyszeniami. Zaznaczyłem również, że Żnin swoją świadomość, integrację i przyszłość buduje również przez przeszłość. A jest z niej dumny. Choćby z Erazma Glicznera, Jana i Jędrzeja Śniadeckich, a ponad wszystko Klemensa Janickiego.

Przeczytaj także:W Januszkowie świętowali 500. urodziny Klemensa Janickiego [zdjęcia, wideo]

Prezes ŻTK podkreślił przy tym, że spotkanie w ŻDK odbywa się dokładnie w tym czasie - w południe, gdy Klemens Janicki, 500 lat temu, się urodził.

W tym momencie głos zabrał Artur Jakubowski, który uroczyście przywitał wszystkich gości.

W dalszej części prowadzący spotkanie Stefan Czarnecki zaznaczył, że z inicjatywy burmistrza Roberta Luchowskiego wszystkie instytucje kultury czciły poetę w różnych formach: konkursy wiedzy, biegi, rajdy rowerowe, wystawy, noc poetów, publiczne czytanie poezji oraz przez wybicie medalu.

Spotkanie w ŻDK było kulminacją tych wszystkich przedsięwzięć. Jak zaznaczył Stefan Czarnecki, dobrym duchem i szlachetnym pośrednikiem między Padwą (do której ŻTK wysłało dwa listy - do władz miasta i uniwersytetu), Poznaniem a Żninem jest pan prof. Ignacy Lewandowski.

Niech Janicki wróci do szkół!

W wykładzie, który był ważną częścią konferencji, prof. Lewandowski mówił o roli, jaką odegrał Janicki, o jego popularności, mocy sprawczej, ciągłym zainteresowaniu twórczością poety. Zaapelował też: - Niech Janicki wróci do szkół!

Na zakończenie wykładu prowadzący spotkanie prezes ŻTK zestawił wiele zbieżności między życiem Janickiego a życiem Ignacego Lewandowskiego.
- Miejsce urodzenia, data (miesiąc, dzień), podobne wykształcenie i zamiłowania. W tej kolekcji brakuje lauru. I taki został profesorowi wręczony: Laur Żnińskiego Towarzystwa Kultury - najwyższe odznaczenie tego stowarzyszenia, czym naukowiec był zaskoczony i wzruszony.

O zdrowiu Janickiego z apteką w tle

Stefan Czarnecki przedstawił też Aleksandra Kuehna - autora drugiej książki "Zdrowie Klemensa Janickiego z apteką w tle 1516-2016".

- Pan doktor, przez 15 lat, w sposób nowatorski i nietuzinkowy prowadził szpitalną aptekę. Współpracował z uczelniami medycznymi oraz był wykładowcą w żnińskich szkołach.

- Doktor Kuehn opowiedział o książce, ale przede wszystkim o Żninie i ludziach, którzy odegrali dużą rolę w naszym mieście - np. wspominał ciepło i serdecznie Andrzeja Hoffmanna - dyrektora szpitala i prezesa ŻTK.

W dowód uznania pan Kuehn otrzymał od Towarzystwa kopię obrazu, który ukazuje założenie Akademii Lubrańskiego, a na którym są król Zygmunt Stary i Klemens Janicki.
Jak usłyszeliśmy, finansowo wsparli wydanie książek Urząd Miejski w Żninie oraz Danuta i Wacław Górni - właściciele firmy Inter-Vax. - Burmistrz Żnina i właściciele Inter-Vaxu otrzymali nasze logo z brązu wraz z podziękowaniem.

Na koniec zabrała głos wiceburmistrz Żnina Halina Rosiak dziękując pani Beacie Rumel - dyrektor SP w Januszkowie za pierwszą część obchodów, a także Stefanowi Czarneckiemu, porównując jego działalność z działalnością Andrzeja Hoffmanna.

Wzruszony Czarnecki powiedział, że ŻTK zawsze żyło świadomością, że miało dwóch wybitnych Andrzejów : prezesów Hoffmanna i Rosiaka.

Były też kwiaty dla żon naukowców: Bolesławy Kuehn i Marii Lewandowskiej oraz dla świata nauki.

Stefan Czarnecki zaproponował, by wszyscy spotkali się za rok, i by okazją było odsłonięcie popiersia Klemensa Janickiego, które dobrze by korespondowało z popiersiami Śniadeckich.

Publikacje o Klemensie Janickim można nabyć w siedzibie Żnińskiego Towarzystwa Kultury (Pl. Wolności 2/5, wejście od ulicy Poprzecznej) w każdą środę od godz. 15 do 17, tel. 601 66 75 28.

Przeczytaj także:
W Januszkowie świętowali 500. urodziny Klemensa Janickiego [zdjęcia, wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska