Dziewięciolatek wyskoczył z ciągnika wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Pomimo reanimacji, dziecka nie udało się uratować. Ten wypadek, do którego doszło ubiegłego lata w woj. mazowieckim, jest tylko jednym tragicznym przykładem.
Wprawdzie liczby spadają, ale wciąż kryją się za nimi ludzkie dramaty - zaledwie w 2020 roku KRUS odnotował 10 974 zgłoszeń o wypadkach. Niektóre z nich dotyczyły dzieci i młodzieży.
Bądźmy czujni tym bardziej, że nadchodzi wyjątkowo gorący okres w rolnictwie: żniwa.
Dzieciom nie wolno powierzać obsługiwania maszyn rolniczych – szczególnie kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych. Podczas ich bezpośredniej obsługi występuje ryzyko pochwycenia przez elementy ruchome, skaleczenia, a nawet amputacji kończyn. uczula KRUS.
Przypominamy czynności szczególnie niebezpieczne, związane z prowadzeniem gospodarstwa, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Tego nie mogą robić dzieci do 16. roku życia
- obsługa ciągników i maszyn rolniczych, w tym - sprzęganie oraz agregowanie
- obsługa zwierząt gospodarskich o dużej masie ciała (dzieci nie potrafią przewidywać ich reakcji na bodźce), prace przy uboju i rozbiorze zwierząt
- prace z wykorzystaniem substancji chemicznych, nawozów mineralnych i rozpuszczalników
- obsługa parników, kotłów do gotowania i suszarni, pieców centralnego ogrzewania (grożą ciężkimi poparzeniami i pożarem)
- prace na wysokości np. na pomostach, drabinach, drzewach, dachach
- prace w wykopach ziemnych (masy ziemi mogą spowodować uduszenie dziecka lub doprowadzić do złamań i zmiażdżeń)
- dźwiganie i ręczne przenoszenie ciężkich przedmiotów (bóle i uszkodzenia kręgosłupa, kontuzje stawów oraz zerwania mięśni)
- prace w hałasie, zapyleniu (alergie)
- prace związane z pozyskiwaniem i obróbką drewna
Źródło: KRUS
