Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostają na etacie

Anna Dyguła
Karina Detlaf-Matia, z-ca dyrektora PUP w Świeciu: - W ubiegłym roku obserwowaliśmy apogeum zainteresowania stażystami ze strony pracodawców
Karina Detlaf-Matia, z-ca dyrektora PUP w Świeciu: - W ubiegłym roku obserwowaliśmy apogeum zainteresowania stażystami ze strony pracodawców
W powiecie świeckim warto ubiegać się o staż. Po pierwsze, o stażystów zabiegają pracodawcy. Po drugie, coraz częściej proponują im pracę na stałe.

O stażystów zabiegają zarówno instytucje z sektora publicznego jak i prywatnego. Jest to dla nich bardzo opłacalne, ponieważ to nie oni wypłacają pensję stażystom. Wynagrodzenie, tzw. stypendium stażowe pochodzi z PUP. - W ubiegłym roku obserwowaliśmy apogeum zainteresowania stażystami ze strony pracodawców. Nie mniejsze było po stronie osób bezrobotnych. Ma to prawdopodobnie związek z sytuacją gospodarczą kraju - tłumaczy Karina Detlaf-Matia, zastępca dyrektora PUP w Świeciu. - Łącznie uruchomiono w zeszłym roku ponad 600 stażów. Większość z nich, bo 480, było dotowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W 60 procentach były to miejsca stażowe przyznane prywatnym firmom - dodaje.
Statystyki dementują opinię, jakoby stażyści byli zatrudniani jako tania siła robocza. Coraz częściej, zostają w firmach na dłużej.

Zostają na etacie

- Są pracodawcy, choć nieliczni, którzy zaznaczają na wniosku, że zapewniają pracę po stażu. Jednak nie jest to wymóg. Zdarza się natomiast, że w trakcie stażu pracodawca dochodzi do wniosku, że zatrudni stażystę - informuje Detlaf- Matia.
Tak było np. we "Violi". - W ubiegłym roku przyjęliśmy dziesięciu stażystów - informuje Dorota Bochańska, kadrowa Zakładów Mięsnych "Viola" w Lnianie. - Bezpośrednio po stażu zatrudniliśmy trzy osoby, jedną na stanowisko fizyczne i dwie na biurowe. Nie gwarantowaliśmy miejsca pracy, okazja pojawiła się później.

W tym roku Zakłady Mięsne w Lnianie również chcą przyjąć stażystów. - Od paru lat współpracujemy z PUP. Ze względu na dojazdy, najczęściej kierowane do nas są osoby z gmin ościennych - podkreśla Bochańska.
Z danych PUP wynika, że jest spora grupa bezrobotnych, którzy do trzech miesięcy po stażu otrzymali pracę. - Około 35 procent - mówi wicedyrektor.
W tym roku staże jeszcze się nie rozpoczęły. PUP w Świeciu oczekuje na rozpisanie konkursu przez Wojewódzki Urząd Pracy. - Prognozowany termin to połowa kwietnia, początek maja. W tym roku chcemy zorganizować około 700 miejsc stażowych - informuje Detlaf-Matia.
Warto wiedzieć, że staż może trwać od trzech do dwunastu miesięcy. Warunkiem jego otrzymania jest brak doświadczenia zawodowego. Oferta dotyczy absolwentów zarejestrowanych w PUP, którzy nie ukończyli 27 lat i od dnia ich obrony nie minął rok. Staże przysługują też bezrobotnym studentom zaocznym i wieczorowym, którzy nie mają ukończonych 25 lat. Osoby uczestniczące w programie mają prawo do dwóch dni odpłatnego urlopu za każde przepracowane 30 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska