Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostało mało czasu na złożenie zeznania rocznego

Agnieszka Domka-Rybka
infografika M. Wieczorkowska / fot. digitouch
Podatnicy, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem, mają szansę złożyć swoje zeznania roczne w najbliższą sobotę.

Tego dnia będą czynne wszystkie urzędy skarbowe w naszym regionie.

Na złożenie PIT-ów za 2007 r. zostało mało czasu. Musimy to zrobić do końca kwietnia. Na razie z dochodów za ubiegły rok rozliczyło się 60 proc. mieszkańców Pomorza i Kujaw.

Co można ulgowo?
Jak zwykle, są błędy w zeznaniach. - To, podobnie jak w zeszłym roku, brak numeru NIP, błędny NIP, brak podpisu podatnika i załączników czy błędy przy zaokrąglaniu kwot podatku albo przy innych rachunkach - wymienia Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Jest też dużo pytań do Krajowej Informacji Podatkowej - najczęściej nie wiemy, z jakiej ulgi możemy skorzystać.

Informacja Podatkowa

Jeśli są jakiekolwiek problemy przy wypełnianiu swojego PIT-a, można zadzwonić pod numer Krajowej Informacji Podatkowej: 0 801 055 055.

Przypominamy więc, że jest to np. ulga na dzieci. Przysługuje zarówno na własne, jak i przysposobione dzieci. Podatnicy, którzy zostali rodzicami lub adoptowali dziecko w trakcie, a nawet pod koniec zeszłego roku, także mogą ją sobie odpisać (w pełnej wysokości, czyli 1145,08 zł na każde dziecko). Żeby móc z niej skorzystać, trzeba jednak mieć ją od czego odliczyć, czyli po prostu płacić podatki. I to według skali progresywnej - 19, 30 lub 40 proc. Dlatego z tego przywileju nie skorzystają: przedsiębiorcy rozliczający się 19 proc. stawką liniową, ryczałtowcy, kartowicze i rolnicy.

Obowiązuje również ulga rehabilitacyjna. Należy mieć: orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

Po kilku latach powróciła też ulga dla krwiodawców. Mogą oni sobie odliczyć od dochodu wartość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew (nie więcej jednak niż 6 proc.). Jeżeli zaś w ubiegłym roku płaciliśmy rachunki za internet, możemy teraz odzyskać część tych wydatków od fiskusa, czyli 760 zł.

Wielu podatników tęskni za ulgami remontowo-budowlanymi. Niestety, zniknęły one bezpowrotnie. Mogą kontynuować je wyłącznie podatnicy, którzy nabyli do nich prawo w poprzednich latach.

Od tego roku łatwiej jest przekazać 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wyręczy nas w tym bowiem urząd skarbowy. Wystarczy, że w rocznym zeznaniu podamy wysokość wpłaty (oczywiście nie więcej niż 1 proc. podatku należnego fiskusowi za 2007 r.) oraz dane organizacji.

Dzień otwarty

Dla podatników, którzy jeszcze nie rozliczyli się za ubiegły rok, urzędy skarbowe szykują niespodziankę.

Wższą sobotę będą pracowały w godz. od 9.00 do 13.00.

PIT-a można też wysłać pocztą, ale koniecznie listem poleconym. - Gdyby nieszczęśliwie zaginął, dobrze mieć dowód nadania, który można w razie potrzeby przedstawić pracownikowi urzędu skarbowego - radzi Joanna Zielińska-Przygoda, rzecznik prasowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska