Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedziliśmy siedzibę Żnińskiego Towarzystwa Kultury [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Przez dwa lata Żnińskie Towarzystwo Kultury gromadziło eksponaty i urządzało siedzibę. Ta znajduje się na rynku. W każdą środę od godz. 15 do 17 (poczynając od 27 kwietnia) członkowie ŻTK będą tu mieli dyżury.
Przez dwa lata Żnińskie Towarzystwo Kultury gromadziło eksponaty i urządzało siedzibę. Ta znajduje się na rynku. W każdą środę od godz. 15 do 17 (poczynając od 27 kwietnia) członkowie ŻTK będą tu mieli dyżury. Iwona Woźniak
Przez dwa lata Żnińskie Towarzystwo Kultury gromadziło eksponaty i urządzało siedzibę. Ta znajduje się na rynku. W każdą środę od godz. 15 do 17 (poczynając od 27 kwietnia) członkowie ŻTK będą tu mieli dyżury.

- Można przyjść, omówić sprawy związane właśnie z kulturą - zachęca prezes Stefan Czarnecki.

Jako jedni z pierwszych ŻTK odwiedzili uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kl. Janickiego w Januszkowie.

- W związku z nazwą placówki mówiliśmy o wielkości i niezwykłości Klemensa Janickiego. Ale były także przedstawione dwie postaci współczesne - Andrzej Rosiak i Józef Kowalkiewicz - relacjonuje Czarnecki.

- Najpierw odwiedziliśmy jednak Muzeum Ziemi Pałuckiej. Tu dzieci dowiedziały się, co to jest muzeum, jakie ma działy, jaką rolę odgrywa w kulturze Pałuk. Później z tymi działami wszyscy się zapoznali. Następnie przeszliśmy do siedziby ŻTK - po sąsiedzku. Pokazałem uczniom stałe ekspozycje m.in. plakatów, wyróżnień, dyplomów związanych z pałucką kulturą na przestrzeni półwiecza. Obejrzały też galerię obrazów, zestaw odsłoniętych przez ŻTK tablic, bibliotekę. Specjalnie dla tej szkoły ŻTK przygotowało dwie czasowe ekspozycje: jedna poświęcona jest Klemensowi Janickiemu, z bardzo cennymi egzemplarzami książek i medali, a druga Józefowi Kowalkiewiczowi, z całą gamą jego różnorodnych odznaczeń. Dużo mówiliśmy o nieprzeciętności tych dwóch osób.

- Cały czas kładziemy nacisk na umiłowanie Ojczyzny, Żnina i Pałuk. Na poznanie lokalnej historii i zwyczajów. To wszystko trzeba kultywować i przekazywać. I mieć nadzieję, że ci młodzi przekażą tę wiedzę następnym pokoleniom.

Wycieczka z Januszkowa do Żnina zakończyła się słodkim poczęstunkiem w siedzibie ŻTK. - Dzieciaki były zadowolone i prosiły do dokładkę - mówi szef stowarzyszenia.

- Na pamiątkę przekazałem, na ręce wychowawców, kopię fotograficzną obrazu Jana Matejki - Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Widzimy tu Klemensa Janickiego, który odbiera dokument od króla. Na tej kopii napisałem w rogu m.in. "dla niezwykłej szkoły w Januszkowie". Bo ona rzeczywiście jest niezwykła, po pierwsze przez patrona, po drugie przez wyjątkowość dzieci, które się tu uczą. Zawsze jestem pod ich wrażeniem.

Uczniowie dostali też w prezencie ulotki, które wydał wydział promocji UM w Żninie, a które również przybliżają poetę. - To była nauka i dla nas, i dla nich. Dziękujemy szkole za kontynuowanie tradycji - dodał Stefan Czarnecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska