- Pamiętamy o tym obowiązku, a właściwie to moja żona pilnuje, by wszelkie terminy zostały zachowane - mówi Mirosław Pietrzak, rolnik z Parlina (gm. Pruszcz), który zajmuje się produkcją trzody chlewnej, więc w spisie muszą zostać ujęte wszystkie ich świnie.
- Jednym z obowiązków posiadacza zwierząt z gatunku owce, kozy, świnie jest sporządzanie spisu zwierząt znajdujących się w jego siedzibie stada - przypomina Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zauważa, że obowiązek ten nie dotyczy bydła.
Dodaje, że spisy przeprowadza się odrębnie dla każdego gatunku.
- Spisu owiec i kóz dokonuje się raz na dwanaście miesięcy – jednak nie później niż 31 grudnia, a ustaloną liczbę zwierząt umieszcza się w księdze rejestracji stada danego gatunku - wyjaśnia dyr. Sobecka.
To też może Cię zainteresować
Z kolei spis świń wykonuje się raz na dwanaście miesięcy – jednak nie później niż 31 grudnia. - Ustaloną liczbę świń umieszcza się w księdze rejestracji stada oraz przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu - informuje Jolanta Sobecka.
Spis świń można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji Portal IRZplus (szczegóły na stronie: www.gov.pl/web/arimr/portal-irzplus) i właśnie taki sposób składania spisu rekomenduje ARiMR.
Spis za 2022 rok muszą przeprowadzić wszyscy rolnicy, którzy w br. posiadali świnie!
Do 21 grudnia wymagane spisy złożyło 4 015 kujawsko- pomorskich rolników.
Jak wynika z bazy danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 1 grudnia br. w województwie kujawsko-pomorskim było łącznie 9117 siedzib stad. Znajdowało się w nich 893 826 świń, 3 359 kóz, 9 836 owiec.
