Zobacz wideo: Morsowanie dla każdego? Niektórzy muszą uważać!
Uczestnicy imprezy przejdą trasę, na której poznają okoliczne pomniki przyrody, następnie udadzą się do firmy Geofizyka Toruń S.A., w której będą oceniane prace dostarczone przez turystów: w konkursie na rzeźbę górnika oraz prace plastyczne związane z zawodami, których patronką jest św. Barbara. Nagrody w konkursach ufundowała firma „Geofizyka Toruń”, a każdy uczestnik otrzyma również okolicznościowy znaczek.
Komandorem imprezy jest Agnieszka Staniszewska. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest wcześniejsze zgłoszenie w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41. Liczba uczestników rajdu jest ściśle ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia.
To też może Cię zainteresować
Jak przypomina Henryk Miłoszewski, prezes OM PTT w Tporuniu - święta Barbara żyła według legendy na przełomie III i IV wieku. Była córką bogatego Dioskura z Nikodemii. Pod wpływem religii chrześcijańskiej próbowała nawrócić ojca, który w gniewie ściął jej głowę mieczem. W tej samej chwili jak głosi przekaz – Dioskur padł, uderzony piorunem.
Na pamiątkę tego tragicznego zdarzenia św. Barbara została patronką ludzi narażonych na niebezpieczeństwo, m.in. saperów, artylerzystów, górników, flisaków, rybaków, żeglarzy, pracowników arsenałów oraz magazynów prochowych. Kult świętej, przedstawianej zwykle z kielichem i wieżą rozpowszechnił się w Polsce w XI – XIII wieku.
Relikwie były w Sartowicach i Starogrodzie
Wojujący z Krzyżakami pomorski książę Świętopełk II posiadał relikwię świętej (jej głowę) w grodzie sartowickim. Po jego zdobyciu w 1243 roku (w nocy z 3 na 4 grudnia, w wigilię św. Barbary), Krzyżacy umieścili ją na przeciwległym brzegu Wisły - w kaplicy zamkowej w Starogrodzie, gdzie znajdowała się przynajmniej do 1454 roku. Przechowywane relikwie św. Barbary były często nawiedzane przez pielgrzymów, nawet przez koronowane głowy jak król czeski Wacław, który otrzymał od Krzyżaków część kości czaszki, które zawiózł do Pragi i w kościele św. Franciszka ufundował kaplicę św. Barbary.
To też może Cię zainteresować
Na początku wojny trzynastoletniej Krzyżacy przenieśli relikwie do Malborka, a następnie do Gdańska. W Toruniu św. Barbara jest patronką kaplicy bractwa szyperskiego z 1632 roku w katedrze św. Janów oraz kaplicy na Barbarce.
Pójdą też wzdłuż Zielonej Strugi
Również 4 grudnia br. Oddział Miejski PTTK w Toruniu organizuje kolejną wyprawę krajoznawczo – pieszą w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne Z PTTK”. Uczestnicy spotkają się o godz. 9.25 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd pociągiem o godz. 9.37 udadzą się do stacji Cierpice – Kąkol (kierunek Bydgoszcz). Trasa wyprawy będzie przebiegała Szlakiem Strugi Zielonej m.in. przez Gajtowo do Przyłubia. Przejście piesze będzie wynosiło około 15 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.
