Wznowione działania dotyczą przeprowadzenia przetargów ograniczonych i nieograniczonych na dzierżawę nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, nieodpłatnego przekazywania na rzecz jednostek samorządu terytorialnego nieruchomości Zasobu, udzielania bezzwrotnej pomocy finansowej na doprowadzenie do należytego stanu technicznego przekazanych uprzednio lokali i budynków wraz z infrastrukturą czy rozdysponowywania lokali mieszkalnych.
Przetargi znów mogą odbywać się w przypadku "wykonywania uprawnień i obowiązków związanych z prawem pierwokupu i odkupu", jak podaje ANR. Wznowione czynności dotyczą również sprzedaży nieruchomości przeznaczonych na inwestycje, parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo-rekreacyjne lub nieruchomości w strefach ekonomicznych. Ostatnią kategorią, w której przywrócono przetragi jest sprzedaż nieruchomości na rzecz byłych właścicieli lub ich następców prawnych, których wcześniej zawiadomiono o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży.
Co z pozostałymi czynnościami? Te "będą mogły być realizowane po zaakceptowaniu przedłożonego, szczegółowego uzasadnienia co do potrzeby ich dokonania".
ANR: Wszystkie działania podejmowane w ostatnim okresie przez Prezesa Agencji Waldemara Humięckiego są podyktowane troską o prawidłowe rozdysponowanie Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z korzyścią dla rolników indywidualnych zainteresowanych powiększaniem swoich gospodarstw rodzinnych.
Co spowodowało przywrócenie przetargów na dzierżawę? Agencja chce, żeby uprawa na tych gruntach była można w nowym roku. Drugim czynnikiem jest usiłowanie w ten sposób zabezpieczenia gruntów przed przejęciem przez osoby, które nie mają umów na uprawianie ziemi państwowej. Gminny i spółdzielnie mają z kolej uzyskać możliwość zakończenia prowadzonych już inwestycji i remontów.
Od 25 listopada ANR wznowiła zawiranie umów sprzedaży i dzierżawy z osoami, które zostały wcześniej wyłonione w przetargach, odnosi się to do przypadków, w których nie jest wymagane szczególne pełnomocnitwo prezesa Agencji (dot. pow. powyżej 50 ha, których wartość przekracza równowartość dwóch tysięcy ton żyta (tj. w 2015 r. 1 277 400 zł).
Źródło: anr.gov.pl