Uczniowie klasy II - kucharz małej gastronomii i kl. IV - technik hotelarstwa, wybrali się na pokazach zorganizowany przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Prezentacje prowadził Lech Staniszewski.
- Najbardziej niesamowitą ofertą jest Akademia Kuchni Molekularnej, czyli zaskakujące połączenia smaków, nowatorskich technik przygotowywania potraw - mówił Andrzej Wojciechowski, nauczyciel. - Młodzież miała okazję zapoznać się z tak niesamowitymi sposobami przyrządzania wykwintnych potraw, jak smażenie na wodzie, zamrażanie ciekłym azotem czy wędzenie nadające potrawom różne aromaty.
- Najbardziej widowiskowe było przyrządzanie bezów na ciekłym azocie - podkreślali zaskoczeni uczniowie. Po czym próbowali kawioru wykonanego z syropu buraczanego i rawioli powstałego przy użyciu środków alchemicznych.
Przewaga kuchni molekularnej nad innymi sposobami gotowania to dokładna analiza działań kucharza i efektów, jakie wywierają one na przyrządzane dania. - Wiadomo, co się dzieje z produktami poddawanymi kolejnym etapom przetwarzania, co w zwyczajnej kuchni nie zawsze jest oczywiste - dodaje Wojciechowski.
Czytaj e-wydanie »