MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy zrekonstruowali zaginioną Nieszawę. Wrócą do Torunia w tym roku [wideo]

(WG)
Trójwymiarową rekonstrukcję można zobaczyć w serwisie YouTube. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: "Zaginione średniowieczne miasto"
Trójwymiarową rekonstrukcję można zobaczyć w serwisie YouTube. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: "Zaginione średniowieczne miasto" kadr z filmu autorstwa firmy Prodigi
Naukowcy opracowali trójwymiarową prezentację średniowiecznego miasta, które zostało zrównane z ziemią w XV w. To efekt ich ubiegłorocznych prac, kiedy odkryli dokładną lokalizację oraz układ urbanistyczny ośrodka. Badania będą kontynuowane. Już przyznano na nie ministerialną dotację.

Prezentacja przybliża historię Nieszawy. W 1424 r. miasto powstało na polach pod Zamkiem Dybowskim, naprzeciw Torunia.

Odkryli zarysy miasta

To była druga lokalizacja ośrodka, który w krótkim czasie prężnie się rozwinął i stał się poważnym konkurentem dla grodu Kopernika, pośrednicząc w handlu między Krakowem a Gdańskiem. Po kilku latach miał zamek, kolegiatę i klasztor Franciszkanów. W 1454 r. torunianie zbuntowali się przeciw Krzyżakom, zdobyli zamek krzyżacki i zyskali sobie tym przychylność polskiego króla, a także przywileje. Postawili mu ultimatum: "Oddamy Toruń pod twoje lenno, ale Nieszawa musi przestać istnieć" - czytamy w prezentacji 3D. "Ostatecznie, za dekretem królewskim, Nieszawę przeniesiono w 1460 r. ok. 30 km w górę Wisły, gdzie znajduje się do dziś".

Rekonstrukcja miasta powstała na podstawie wyników badań, które grupa archeologów przeprowadziła we wrześniu 2012 r. Historycy od dawna wiedzieli o zburzonym mieście. Ale dopiero tym badaczom udało się odtworzyć przybliżony plan ośrodka.

Dlaczego wzięli pod lupę Nieszawę? - Zaczęło się od zdjęć z awionetki, które zrobił emerytowany archeolog Wiesław Stępień - odpowiada Michał Pisz, który koordynował badania. - Zobaczyliśmy je w 2011 r. na jednej z konferencji naukowych. Zdecydowaliśmy się, że przebadamy teren.

Naukowcy ze Stowarzyszenia Naukowego Archelogów Polskich zdobyli 50 tys. zł dotacji na swoje badania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Włączyła się w nie również firma Prodigi, która opracowała rekonstrukcję 3D. Grupa badaczy przebadała Nieszawę bez wbijania łopat. Korzystali z metod geofizycznych.

- Badaliśmy ten teren m.in. magnetometrami, które mierzą pole magnetyczne - wyjaśnia Pisz. Dzięki temu archeolodzy uzyskali informacje o zabudowie, dokładnej lokalizacji i kształcie Nieszawy. - Okazuje się, że była tylko nieco mniejsza od ówczesnego Torunia - mówi archeolog. - Trójwymiarowa rekonstrukcja to nasza hipoteza.

Przeczytaj także: Wyszogród - kiedy odbijał go Krzywousty, opisywał to Gall Anonim [zdjęcia]

Archeolodzy wrócą do Torunia

Grupa naukowców wróci w tym roku do Torunia. Pozyskali kolejną ministerialną dotację - tym razem 61 tys. zł na dokończenie badań. Obejmą one również okolice średniowiecznego miasta. Badacze chcą pójść też krok dalej i w porozumieniu z toruńskim magistratem i urzędem marszałkowskim stworzyć ścieżkę edukacyjną np. z tablicą informacyjną o zburzonej Nieszawie. - Chcielibyśmy nakręcić też wraz z Planete film dokumentalny dotyczący tego miasta - mówi Pisz.

Teren dawnej Nieszawy może zostać wpisany do rejestru zabytków. - Najpierw musi jednak zostać dokładnie przebadany - mówi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Procedura mogłaby rozpocząć się po zakończeniu drugiego etapu badań.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska