Plany łowieckie w zakresie odstrzału dzików za ubiegły rok zostały wykonane z zapasem - zależnie od części województwa od 120 do nawet 170 proc. Redukcja populacji dzików to obok bioasekuracji podstawowa droga zapobiegania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. To nie jedyne działania prowadzone w województwie, a związane z zapobieganiem i przygotowywaniem się na ewentualne wystąpienie wirusa.
To Cię może też zainteresować
- Za zgodą pana ministra i Głównego Lekarza Weterynarii będziemy mogli w laboratorium we Włocławku stworzyć laboratorium, jakiego nie ma jeszcze w województwie - zapowiada Jerzy Dymek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Mowa o miejscu badań próbek o 3. kategorii bezpieczeństwa biologicznego. W takich miejscach bada się m.in. próbki pobrane od dzików z podejrzeniem ASF. Pozwoli z dnia na dzień uzyskać wynik badania, co jest tak ważne w sytuacji zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Przygotowania, przetargi zakup sprzętu zajmie wiele miesięcy. Jeśli wszystko się powiedzie, laboratorium powinno zacząć działać w nowej roli pod koniec roku. Obecnie prowadzone badania m.in. pszczół zostaną przeniesione do Bydgoszczy.
