Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ASF w Lubuskiem postawił na nogi hodowców z Wielkopolski. Przypadek przy granicy regionów

AGW
Pierwszy przypadek dzika, który był nosicielem wirusa ASF w odległości ok. 300 kilometrów od innych występujących w Polsce, był sporym zaskoczeniem dla hodowców i służb weterynaryjnych. Trwają gorączkowe narady.

Padłego dzika znaleziono 4 listopada, 10 dni później badania przeprowadzone Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach potwierdziły, że mamy ASF u dzików w gminie Sława, powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. Dzik znajdował się w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól.

Od początku 2019 roku w Polsce odnotowano 48 ognisk ASF u świń i 1958 przypadków u dzików.

Co teraz dzieje się w województwie lubuskim? Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że "obecnej prowadzone są na miejscu działania związane ze zwalczaniem ASF przez właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK). W odbywającym się posiedzeniu sztabu kryzysowego WCZK uczestniczy Sekretarz Stanu - Pełnomocnik Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Szymon Giżyński oraz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Pan Mirosław Welz".

Teraz kluczowa jest bioasekuracja, o której przypomina Główny Lekarz Weterynarii. Tylko tak można uniknąć potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

Wielkopolska też zwołuje w trybie pilnym lekarzy weterynarii

Gmina Sława, gdzie znajdował się dzik zarażony ASF, sąsiaduje bezpośrednio z województwem wielkopolskim. Według wstępnych danych, jakie zebrał i opracował Główny Urząd Statystyczny, pogłowie świń w Polsce w czerwcu 2019 r. liczyło 10 780,5 tys. sztuk, co w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku oznacza spadek o 8,9%.

Wielkopolska należy to terenów, gdzie hoduje się najwięcej świń. Na początku grudnia 2018 roku było to

  • Wielkopolskie - 3 965 766 sztuk
  • Mazowieckie - 1 162 980 sztuk
  • Łódzkie - 1 110 760 sztuk
  • Kujawsko-Pomorskie - 1 089 682 sztuk

Województwo lubuskie znajduje się w grupie regionów, gdzie trzody chlewnej hoduje się najmniej w kraju 148 236 sztuk w grudniu 2019.

W związku z otrzymaną informacją o wyniku dodatnim ASF w próbce martwego dzika w województwie lubuskim (...) Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki zwołał w trybie pilnym 15 listopada 2019 r. naradę z powiatowymi lekarzami weterynarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska