MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie - Konto bez ograniczeń

Redakcja
Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa
Aby w pełni korzystać z możliwości nowoczesnego konta osobistego – zwłaszcza na wakacjach, gdy jesteśmy z dala od oddziału banku – powinniśmy zapewnić sobie do niego dostęp przez internet. Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, przed wyjazdem na urlop warto się udać do oddziału banku, by pobrać niezbędne do tego dokumenty: zwłaszcza numer klienta i hasło do pierwszego logowania.

Oczywiście konto wykorzystujemy przede wszystkim do wykonywania przelewów, w tym opłacania rachunków za czynsz, media itp. Ale poprzez internetowy dostęp do konta możemy szybko skorzystać z produktów bankowych wszelkiego rodzaju: zakładać lokaty oszczędnościowe, uzyskać limit debetowy czy złożyć wniosek o dowolny kredyt, kartę płatniczą, a nawet – jeśli wcześniej zawrzemy dodatkową umowę –  inwestować w fundusze inwestycyjne czy akcje na giełdzie.

Możemy też zarządzać samym rachunkiem oraz związanymi z nim produktami: zmieniać hasło do logowania, adres i inne dane, ustalać limity dziennych wypłat i przelewów, zmieniać narzędzie auto­ry­za­cyjne i korzystać z wielu innych funkcji.

Warto też pamiętać, zwłaszcza przy regulowaniu terminowego zobowiązania, że choć przelew możemy wykonać natychmiast, to jeśli zlecamy go do innego banku, odbiorca otrzyma go dopiero po pewnym czasie. Jest to uzależnione od tzw. sesji Elixir.

Nawyk ostrożności

W przypadku konta inter­ne­to­wego musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Po pierwsze, wszelkie operacje, jakich dokonujemy z konta internetowego, powinny być realizowane z naszego komputera. Wykonywanie ich z innego, np. w czasie wakacji z kawiarenki internetowej, zwiększa ryzyko, że dostęp do naszego konta uzyska osoba niepowołana.

Ale to dla bezpieczeństwa wciąż za mało. Najgroźniejsi złodzieje grasują w sieci, wykorzystując do kradzieży narzędzia informatyczne. Dlatego musimy zadbać o bieżącą aktualizację systemu operacyjnego komputera oraz przeglądarki internetowej. Powinniśmy też korzystać z aktualizowanego na bieżąco programu antywirusowego oraz oprogramowania wychwytującego instalowane na naszym komputerze, bez naszej świadomości, oprogramowanie szpiegowskie.

Istotny jest również dostęp do internetu. Poza domem, nawet jeśli komunikujemy się z bankiem  za pomocą własnego komputera, czasami korzystamy z ogólnodostępnego
wi-fi. Musimy mieć świadomość, że łączność z kontem internetowym w tej formie mnoży ryzyko, ponieważ taka sieć rzadko jest zabezpieczona, a więc stanowi raj dla komputerowych hakerów.

Groźne mejle

Najbardziej wyrafinowani  oszuści obecnie działają, podszywając się pod nasz bank. Wysyłają mejle, w których sugerują nam wejście na nasze konto za pośrednictwem rekomendowanych tam linków. Jeśli wykażemy się naiwnością i za pomocą takiego linku zalogujemy się na swoje konto – na dodatek wpisując kod z narzędzia autoryzacyjnego (tokena, SMS-a czy z kart kodów) – ułatwimy zadanie oszustom.

Dlatego pamiętajmy: bank nigdy, kontaktując się z nami, nie przysyła linków do serwisu transakcyjnego z pilną prośbą o zalogowanie się z powodu „blokady konta”, a tym bardziej nie prosi o podanie danych auto­ry­za­cyjnych w korespondencji mejlowej! Takich wiadomości najlepiej w ogóle nie otwierać. Od razu je usuwajmy. Niezależnie od tego warto co pewien czas, regularnie, zmieniać hasło dostępu do skrzynki mejlowej.

Zawsze adres logowania do banku wpisujemy tylko ręcznie lub logujemy się ze strony głównej banku. Po wejściu na stronę internetową banku najpierw sprawdźmy, czy połączenie jest bezpieczne – świadczyć o tym będzie obrazek kłódki dowodzący, że strona jest zabezpieczona certyfikatem bezpieczeństwa.

Bankowość elektroniczna bardzo ułatwia życie – pamiętajmy jednak, żeby korzystać z komputera z głową. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie kilku zasad, aby nasze internetowe konto nie stało się dla nas nigdy źródłem stresu.

Zbigniew Biskupski

Pamiętaj!

  • Na konto loguj się zawsze ze swojego komputera i nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci wi-fi
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie
  • Loguj się do serwisu transakcyjnego ze strony głównej banku
  • Przed logowaniem sprawdź, czy adres strony zaczyna się od https i czy jest przy nim symbol kłódki
  • Bank nigdy nie prosi w mejlach ani przez telefon o podanie loginu, hasła, kodów autoryzacyjnych czy numeru karty płatniczej
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do serwisu bankowego

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym: 

www.bankomania.pkobp.pl

Masz pytania?

Napisz na adres:
[email protected]

Konto internetowe oszczędza czas, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa

 

 Fot. Tomasz Czachorowski

Joanna Kowalska

Bankowość elektroniczna jest wygodna i bezpieczna

Rozmowa z Joanną Kowalską, starszym doradcą klienta w II Oddziale PKO Banku
Polskiego w Bydgoszczy

Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego?

Przede wszystkim zawsze sprawdzajmy adres strony logowania oraz to, czy na pasku przy adresie lub u dołu ekranu pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Gdy w nią klikniemy, powinien się nam wyświetlić certyfikat potwierdzający autentyczność odwiedzanej przez nas strony WWW.

O czym jeszcze pamiętać?

Po zalogowaniu podawanie jednorazowych kodów jest konieczne tylko wtedy, gdy wykonujemy takie operacje, jak zlecenie przelewu. System banku nigdy natomiast nie prosi o podanie kodu podczas logowania, zaraz po zalogowaniu, przy przeglądaniu historii rachunku. 

A co robić, kiedy otrzymujemy mejl od innej osoby z prośbą o podanie naszych danych?

Nigdy nie odpowiadajmy na mejle, których autorzy proszą o ujawnienie czy weryfikację informacji dotyczących numeru konta, karty kredytowej czy haseł i kodów jednorazowych. Banki nigdy nie proszą o takie informacje.   

Powinniśmy posługiwać się cały czas tym samym hasłem czy je zmieniać?

Zmieniajmy regularnie hasła. Nie zapisujmy w przeglądarce ani hasła, ani loginu czy numeru klienta. Danych do logowania nie przekazujmy nawet naszym najbliższym.  

Nie logujmy się też do serwisów bankowości z ogólnodostępnych komputerów. Nie korzystajmy też z nieznanych nam, niezabezpieczonych sieci wi-fi. Pamiętajmy, aby logować się do serwisu transakcyjnego albo wpisując ręcznie adres, albo korzystając z głównej strony naszego banku.

Co to takiego phishing?

Oszustwo. Polega na tym, że ktoś podszywa się pod znaną nam firmę lub instytucję, która chce wydobyć od nas prywatne dane. To szczególnie niebezpieczne w przypadku korzystania z e-bankowości, ponieważ wyłudzenie haseł do kont czy numerów kart kredytowych może narazić nas na kradzież. To z tego względu ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, o których mówiłam przed chwilą. Czasem w mejlach rzekomo od banku oszuści proszą o pilne zalogowanie się do serwisu i podają link – bank nigdy takich mejli nie rozsyła.

Co można zrobić w bankowości przez internet?

Łatwo i szybko dokonać przelewu krajowego czy zagranicznego. Można też założyć lokatę, spłacać kartę kredytową. Kolejna możliwość to złożenie reklamacji czy zadanie pytania za pomocą poczty w serwisie transakcyjnym, zmiana PIN do karty albo narzędzia autoryzacji. 

Zamówienie nowej karty również?

Również. Tak samo jak doładowanie telefonu, wydrukowanie historii konta i wyciągu. Powiem krótko: elektroniczna bankowość ułatwia nam życie.

Lepsze są kody SMS czy zdrapka?

Oba te narzędzia zapewniają pełne bezpieczeństwo operacji bankowych. Można jedynie zastanowić się, która z tych form jest wygodniejsza. Moim zdaniem opcja SMS jest wygodniejsza i przede wszystkim bezpłatna. Za kod w zdrapce płacimy 10_gr. Telefon mam zawsze pod ręką. Z kartą kodów różnie bywało.

Sesje Elixir – co to takiego?

Są to w uproszczeniu graniczne godziny realizacji przelewów. Mówiąc wprost, są to godziny, w jakich bank odnotowuje pieniądze na koncie (w przypadku sesji przychodzących) oraz godziny graniczne, w których bank przekazuje zaksięgowany przelew wychodzący do rozliczenia międzybankowego, w przypadku sesji wychodzących. W każdym banku sesje przychodzące i wychodzące systemu Elixir odbywają się w różnych godzinach, więc czas otrzymania środków przez odbiorcę też bywa różny. Na to wpływa pora zlecenia przelewu oraz godziny sesji banków nadawcy i odbiorcy.

Jak to wygląda w praktyce?

Podam przykład z banku PKO BP. Pierwsza wychodząca sesja Elixir ustalona jest na godzinę 8, druga na 11.45, a trzecia na 14.30. Sesje przychodzące odbywają się w naszym przypadku też trzy razy dziennie: o 11.30, 15.10 i 17.30. Sesje Elixir odbywają się tylko w dni powszednie.

Rozmawiała
Katarzyna Piojda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska