Brak porozumienia wójtów ze starostą?

karolina rokitnicka
Na sesji Rady Powiatu stanął temat współpracy między samorządami. Zdania są podzielone.

Wójtowie zgodnie twierdzą, że spotykają się zbyt rzadko, brakuje konsultacji na tematy inwestycyjne i gospodarcze. Przykładem jest tu chociażby opracowanie listy inwestycji kluczowych. Wójtowie, zwłaszcza tych samorządów, które nie znalazły się na wykazie, miały żal do powiatu, że ten samodzielnie opracował plan zadań o największym znaczeniu dla rozwoju regionu. Przypomnijmy, że uwzględniał on trzy inwestycje powiatowe, dwie miejskie, jedną z gminy Zbójno i jedną z gminy Kowalewo Pomorskie.

Na brak konsultacji nie narzekają sąsiedzi starosty, czyli urzędy znajdujące się w tym samym budynku - miasto i gmina Golub-Dobrzyń. Wszystkie samorządy powiązane są też personalnie. Były wiceburmistrz to obecnie starosta. Dawny wicewójt to sekretarz miasta i przewodniczący Rady Powiatu.

Gminy oddalone od miasta na współpracę narzekają:

- Jedynymi pozytywnymi jej przykładami są: coroczne dożynki i spartakiada. Realizację takich przedsięwzięć uważam za jak najbardziej zasadną, ale brakuje współpracy na płaszczyźnie gospodarczej - informuje wójt gminy Radomin Mieczysław Konczalski. - Pragnę zauważyć, że gmina Radomin jest jedyną w powiecie, której nie odwiedził dotychczas pan starosta, pomimo kilku pisemnych i ustnych zaproszeń.

Starosta Wojciech Kwiatkowski:

- Jestem otwarty na konsultację, ale na konkretny temat. Ci, którzy chcą ze mną pewne kwestie przedyskutować dzwonią, piszą, zapraszają i spotykamy się. Rzeczywiście tak się złożyło, że z zaproszenia gminy Radomin nie skorzystałem. Nie była to jednak prośba o konsultację, a zaproszenie na sesję. Pan wójt Konczalski również nie uczestniczy w sesjach powiatowych.

Drażliwym tematem pozostaje też stan dróg powiatowych. Na to narzekają wszystkie samorządy.

- Nie jest to jednak wynik braku porozumienia czy złej woli, a braku pieniędzy - mówi wójt Zbójna Grzegorz Tułodziecki.

Zdaniem wójtów dyskusyjna jest też kolejność prac na drogach. Mówią, że zamiast planu napraw, który stworzyłby sieć dróg są przypadkowe remonty.

Kontrowersje budzi też przekazywanie przez powiat dotacji. Kowalewo Pomorskie od kilku lat stara się uzyskać pieniądze na funkcjonowanie poradni pedagogiczno-psychologicznej. Powiat, mówi, że ma swoją w Golubiu-Dobrzyniu i pieniędzy nie daje.

Wójtowie wskazują też pozytywne efekty działania starostwa, m.in. poprawę jakości obsługi petenta poprzez przeniesienie biur i współpracę kulturalną.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obserwator
Myślę , że to już ostatnia pomyłka wyborcza by tolerować takich
włodarzy , którzy nie potrafią nawiązać twórczej współpracy.Powiat dryfuje
a my tracimy inwestycje , które miały być szansą na przetrwanie powiatu.
Obserwator
M
Mieszkaniec powiatu

Z wypowidzi starosty W.K. jasno wynika , że nie przyjmuje zaproszeń na sesje rad gmin.
Czyżby interesowały go spotkania kameralne typu sielanka.Mówi o konkretach to niech poda
przykład jaki załatwił w spotkaniach zamkniętych.Rada powiatu ma przed sobą sprawdzian
podczas udzielenia absolutorium.Chyba , że już mają to za sobą bo informacje mamy ale z innych miast , gmin i powiatów.

mieszkaniec powiatu

G
Gość

poza tym OBSERWATOR ma racje we wszystkim o czym napisał w swoim poście i sądzę, że to nie tylko moja opinia.

G
Gość

zgadzam się przede wszystkim z tym, że tych "sztucznych etatów jest mnustwo- zresztą to widać, bo czasami pracownicy nie mają co robić, gdy wchodzi się do biura.

O
Obserwator

Nałatwiej powiedzieć , dobra wola jest ale nie ma pieniędzy.Tłumaczenie brakiem środków finansowych jest skandalem.Wystarczy przejrzeć budżety
poszczególnych gmin , miast czy starostwa i tu są niesamowite rezerwy.Pytanie czy aby pieniądze publiczne są dobrze zarządzane.Wstyd ażeby drogi powiatowe były w takim stanie.Myślę , że pan starsta nie zamierza pojechać do Radomina bo tam jak nigdzie oczekuje się konkretów i kompetencji
w związku z zajmowanym stanowiskiem.Mam wrażenie , że starostwo chce pokazywać się tam gdzie nikt niczego nie oczekuje.Naprawiane odcinki dróg powiatowych są do naprawy.Chciałbym wiedzieć ile środków w budżecie było przeznaczonych na drogi w 2007r a ile na 2008r.Ile osób z tego tytułu ma zatrudnienie i jaki procent tej kwoty stanowią wynagrodzenia i pochodne.Mam wrazenie , że gdyby rozwiązać zarządców dróg to pojawiły by się oszczędności na przyszłość a efekt jazdy po tych drogach byłby taki sam.Myślę , że sztucznych etatów jest zbyt wiele nie tylko w zarządzie dróg.Należy też uwzględnić finansowanie rady , która pożera zbyt dużo pieniędzy podatników i nijak się ma do rezultatów gospodarczych.Za takie działanie to starosta , wice , sekretarz powinni otrzymać najniższą krajową jak dawniej miało to miejsce w Lipnie.Szanowna Wysoka Rado rozważcie o podjęciu takiej uchwały.Szanowna Wysoko Rado rozważcie obnieżenie swoich diet do minimum tj.200,00 złotych.Wtedy zrozumiemy , że nie ma rzeczywiście pieniędzy a wy jesteście tego przykładem.

Obserwator

Dodaj ogłoszenie