Oględziny nie wykazały zrzutów zanieczyszczeń
Informacje o możliwym zanieczyszczeniu rzeki Zgłowiączki, wraz ze zdjęciami brązowej wody, pojawiły się w mediach społecznościowych na początku listopada 2022 roku. Zareagowała na nią delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Włocławku i 4 listopada 2022 roku przeprowadziła oględziny w terenie.
„W punktach poddanych oględzinom barwa wód rzeki Zgłowiączki nie budziła zastrzeżeń. Podczas wykonywanych czynności stwierdzono natomiast rdzawe zabarwienie wód rzeki Rakutówki, na wysokości m. Warząchewka. Wody rzeki Rakutówki docelowo zasilają rzekę Zgłowiączkę. Oględziny przeprowadzone przez inspektorów nie wykazały punktowych zrzutów zanieczyszczeń” - informuje WIOŚ.
Co odpowiada za brązowy kolor wody w Zgłowiączce?
Warto zaznaczyć, że rdzawe zabarwienie wód Zgłowiączki i Rakutówki już wcześniej było kontrolowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Okazało się, że przyczyną takiego stanu, nie były ścieki, lecz poziom stężenia żelaza. Inspektorzy WIOŚ zaznaczają, że także tym razem, za brązowym kolorem wody stoją przyczyny naturalne.
„Ustalono, iż przyczyną zmiany barwy cieków było wysokie stężenie żelaza, które wynikało z zasilania rzek wodami podziemnymi bogatymi w związki żelaza.” - informuje WIOŚ i dodaje, że w trakcie ostatnich oględzin pracownik CLB GIOŚ również pobrał próby wody celem określenia stężenia żelaza.
