Buraczane wykopki korzeni, które mają trafić do cukrowni w Nakle i Kruszwicy (należących do Krajowej Spółki Cukrowej) wciąż trwają. - A te zlecane przez cukrownie, powinny potrwać do 20 listopada - twierdzi Aleksander Decowski, dyrektor biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.
Niestety pogoda utrudnia wjazd ciężkich kombajnów na pola, na wielu z nich stoi woda.
Problemy plantatorów buraków cukrowych - pogoda, nierównomierne wschody, choroby
Ale to nie jedyne problemy plantatorów buraków cukrowych. Pierwsze zaczęły się już wiosną, bo wschody na wielu plantacjach były kiepskie, nierównomierne. Rolnicy z Kujaw i Pomorza zwracali uwagę, że część nasion z powodu niedoboru wody nie wykiełkowała.
L. Kołakowski spotkał się z J. Kaczyńskim
Różnice we wschodach były widoczne m.in. tam, gdzie występują gleby mozaikowe, albo teren jest pagórkowaty. Rolnicy mieli nadzieję, że z czasem te różnice się wyrównają, niestety różnice w wielkości korzeni na wielu polach widać do dziś.
- Na podstawie dotychczasowych dostaw buraków do cukrowni w Kruszwicy i Nakle widać, że polaryzacja jest kiepska - dodaje Aleksander Decowski. - W kruszwickim zakładzie odnotowano średnio poniżej 15 procent, w nakielskim powyżej 15 procent, ale to wciąż poniżej standardowych 16 proc.
Dyrektor podkreśla, że wpływ na zawartość cukru w korzeniach miały nie tylko pogoda (lokalnie za dużo deszczu, za mało słonecznych dni) i nierówne wschody, ale i choroby.
To też może Cię zainteresować
- Plantatorom było bardzo trudno zwalczyć chwościka burakowego i w efekcie ta groźna choroba zniszczyła liście, a ponowne odrastanie rozet liściowych „zabierało cukier” z korzeni - wyjaśnia dyrektor. - Okres wegetacji się przedłużył, a w czasie wykopków zbierane są także zaschnięte liście.
Jego zdaniem zawirowania związane z pogodą i innymi niekorzystnymi zjawiskami przełożyły się na wielkość zbiorów, które wahają się od 30-stu ton do ponad 80-ciu ton buraków z hektara.
Ceny buraków w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022
12 listopada br. na spotkaniu przedstawicieli Krajowej Spółki Cukrowej i Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC uzgodniono założenia do umowy kontraktacji buraków cukrowych na dostawy w kampanii cukrowniczej w roku gospodarczym 2021/2022.
Ustalono m.in.:
- cenę buraków kontraktowanych o zawartości cukru 16 proc. w wysokości nie mniej niż równowartość 28 euro netto/tona;
- cenę buraków nadwyżkowych w wysokości:
a) 90 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych w ramach pierwszych 5 proc. buraków nadwyżkowych dostarczonych producentowi cukru przez danego plantatora;
b) 60 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych w ramach pozostałych 95 proc. buraków nadwyżkowych dostarczonych producentowi cukru przez danego plantatora.
