Cedric Heitz znalazł przepis na Twarde Pierniki? - Mamy narzędzia, aby wygrywać kolejne mecze

Cedric Heitz
Cedric Heitz Agnieszka Bielecka
Arriva Twarde Pierniki wygrała dwa kolejne mecze z wyżej notowanymi rywalami. Torunianie ścigają rywali w walce o utrzymanie, mają bardzo korzystny terminarz. - Widzę na treningach, że muszę tłumaczyć już coraz mniej, gracze sami wiedzą, co muszą poprawić, a co działa już odpowiednio - chwali swój zespół trener Cedric Heitz.

Co to były za emocje! Prowadzenie zmieniało się siedem razy, w końcówce to Czarni mieli dwie akcje na zwycięstwo, ale ostatecznie Arriva Twarde Pierniki wygrała 74:73. - To może nie był najładniejszy mecz, ale liczy się zwycięstwo - przyznaje trener Cedric Heitz. - Pokazaliśmy, z jaką determinacją dążymy do celu, jak ciężko gracze pracują, żeby go zrealizować. Wiedzieliśmy, że Czarni grają bardzo agresywnie, walczą o play off, ale statystyki pokazują, że potrafiliśmy na to odpowiedzieć. Jedynie w drugiej kwarcie straciliśmy zbyt wiele piłek. Jestem zadowolony z gry w defensywie, po słabiej drugiej kwarcie potrafiliśmy po przerwie wzmocnić intensywność - dodaje szkoleniowiec.

O wszystkim decydowały ostatnie minuty. Torunianie przez ponad 200 ostatnich sekund spotkania nie potrafili trafić do kosza z gry, ba, pudłowali także rzuty wolne. Na ich szczęście, Czarni zagrali równie nerwowo. - Końcówka była szalona, to wynikało głównie ze zmęczenia obu drużyn. To już finisz sezonu, zawodnicy czują w nogach treningi i wiele meczów. Staramy się z Dominikiem Narojczykiem to kontrolować, ale naprawdę trudno utrzymać do końca dyscyplinę w tak intensywnym meczu. Trzeba pamiętać, że tam na końcu jest człowiek, który ma prawo do strat i innych błędów. Dla mnie najważniejsze, że właśnie wtedy jednak zawodnicy dali z siebie naprawdę wszystko i potrafili przełamać rywala, który walczy o play off. To pokazuje, że mamy odpowiedniego ducha w zespole, a liczę, że w kolejnych meczach dołożymy jeszcze więcej jakości - dodaje francuski szkoleniowiec.

To było drugie zwycięstwo z wyżej notowanym rywale, wcześniej Arriva Twarde Pierniki pokonała w Szczecinie Kinga. Cedric Heitz nie uważa jednak, aby to był właśnie przełomowy moment dla drużyny. Zdaniem szkoleniowca, najważniejszy był transfer Taylera Personsa i poukładanie zespołu po zmianach kadrowych.

- To prawda, zwycięstwo w Szczecinie oznacza dla nas bardzo dużo. Pokonaliśmy zespół, który wygrał siedem kolejnych spotkań i który przeciwko nam zagrał także na bardzo dobrym poziomie. Tak naprawdę nasz zespół zaczął się jednak rozwijać od przyjścia Taylera Personsa. On we Francji nie grał zbyt wiele i potrzebował czasu, aby zrozumieć nasz styl i poznać nowych partnerów. Teraz widzę na treningach, że muszę tłumaczyć już coraz mniej, gracze sami wiedzą, co muszą poprawić, a co działa już odpowiednio. Zespół staje jednością. Nie ma pewności, że wygramy wszystkie mecze, ale z pewnością mamy teraz zawodników i narzędzia, które pozwalają nam realnie myśleć o kolejnych zwycięstwach - dodaje Cedric Heitz.

Kto z kim - terminarz drużyn, które walczą o utrzymanie w PLK

• Arriva Twarde Pierniki (bilans 6-19): Spójnia (w), MKS (d), Start (d), Astoria (w), GTK (d).
  • Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz (8-17): Anwil (w), King (w), Czarni (w), Twarde Pierniki (d), MKS (w).
  • Sokół Łańcut (9-16): Arka (w), Stal (w), Zastal (d), Spójnia (d), Śląsk (w).
  • Start Lublin (8-17): King (w), Czarni (d), Twarde Pierniki (w), MKS (d), Spójnia (w).
  • Arka Gdynia (8-16): Sokół (d), Śląsk (d), Stal (d), Legia (w), Anwil (w), King (w).
  • GTK Gliwice (8-16): Trefl (w), Legia (d), Anwil (w), King (d), Czarni (d), Twarde Pierniki (w).
  • MKS Dąbrowa Górnicza (9-15): Czarni (w), Arriva Twarde Pierniki (w), Śląsk (w), PGE Spójnia (w), Start (w), Enea Abramczyk Astoria (d)