Spis treści
Zatoki – rodzaje
Zatoki to specjalne przestrzenie połączone z jamą nosową, wyściełane błoną śluzową. Wyróżniamy zatoki szczękowe (zlokalizowane między oczodołami, a górnymi zębami), zatoki czołowe (powyżej brwi), klinowe (za jamą nosową, najbliżej uszu) oraz tzw. komórki sitowe (umiejscowione w połowie nosa).
Jakie funkcje pełnią zatoki?
Zatoki mają za zadanie przede wszystkim oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza. Pomagają wyrównywać ciśnienie podczas oddychania, pośrednio chronią też mózgoczaszkę oraz aparat słuchowy (są przestrzenią rezonacyjną).
Chore zatoki – objawy
Objawem chorych zatok jest przede wszystkim ból w okolicach nosa, oczu, czy czoła, nasilający się podczas pochylania. Dodatkowo bolące miejsce może być wrażliwe na dotyk. Pojawia się uczucie zatkanego nosa, spływająca wydzielina, oddychanie jest utrudnione. Zalegający śluz powoduje kaszel, chrypkę, uczucie kluchy w gardle, niechęć do jedzenia.
W przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej może pojawić się gorączka, ogólne osłabienie i zmęczenie, nieświeży oddech, ból zębów.
Zatkane zatoki – przyczyny
Przyczyn zatkanych zatok może być wiele. Często jest to rzecz prozaiczna – mroźne powietrze na zewnątrz i gorące, suche powietrze w pomieszczeniach nie sprzyjają naszemu zdrowiu.
Jesienią i zimą łatwo też o infekcje o podłożu wirusowym (najczęstsze), czy bakteryjnym lub grzybiczym (rzadsze, ale możliwe). Często zatkane zatoki nie stanowią schorzenia samego w sobie, tylko towarzyszą innej chorobie – choćby grypie.
Zatkane zatoki – domowe sposoby
Jeśli mamy wysoką gorączkę, której nie da się zbić, czy też ból jest nie do wytrzymania to należy udać się do lekarza na konsultację medyczną.
Często jednak objawy są mało nasilone i łatwo możemy je wyeliminować domowymi sposobami. Co pomaga na zatkane zatoki? W galerii znajdziesz skuteczne i proste metody, które warto wypróbować.