https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie mogą być przyczyny bólu głowy. Wyjaśniamy, co oznacza ból w danym miejscu

Wideo
od 16 lat
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu cierpiał na ból głowy. Czy jednak wiedziałeś, że umiejscowienie bólu może nam wiele powiedzieć? Dolegliwości przy czole, skroniach, czy z tyłu głowy są odzwierciedleniem różnych chorób. Jakich? Tego dowiedz się z naszego poradnika.

Spis treści

Ból głowy – częsta dolegliwość

Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości, na jakie skarżą się pacjenci, a przy tym jedną z najbardziej dokuczliwych. Mogą mu towarzyszyć widzenia, utrata apetytu, zawroty, a nawet omdlenia. Często ból znika samoistnie, a jego przyczyna jest prozaiczna – zła pozycja spania, zbyt długie siedzenie przed komputerem. Czasem jednak ból jest przewlekły, rozsadzający, a jego przyczyną jest choroba. Jak rozpoznać z jakim rodzajem bólu mamy do czynienia?

Ból głowy – rodzaje

Jest wiele rodzajów bólu głowy, które można podzielić według różnych kryteriów. Oto najważniejsze z nich:

  • Czas trwania bólu głowy: wyróżniamy bóle ostre, nawracające oraz przewlekłe.
  • Przyczyna bólu głowy: pierwotna(np. migrena) lub wtórna (ból jest objawem innej choroby, a nie zaburzeniem samym w sobie np. ból głowy przy przeziębieniu).
  • Odczucia: ból głowy może być tępy, kłujący/pulsujący, ostry, rozsadzający.

Ból głowy – jak sobie z nim radzić?

Ból głowy możemy zlikwidować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od tego co jest jego przyczyną. Ból może być wywołany czynnikiem prozaicznym np. brakiem snu, głodem, przemęczeniem, spaniem na niewygodnej poduszce, czy stresem. Wtedy relaksacja, medytacja, solidny posiłek, czy sen nam pomogą.

Jeśli ból jest naprawdę silny i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie to warto wtedy sięgnąć po leki zawierające paracetamol, ibuprofen, czy aspirynę lub mocniejsze leki wydawane na receptę. Dostępne są w formie tabletek, kapsułek, czy zawiesin i większość działa już po 30 minutach od podania.

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają to należy udać się do neurologa. Na podstawie wywiadu, a także badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) określi on charakter i przyczynę bólu głowy, a następnie zaleci dalsze leczenie lub skieruje do innego specjalisty – jeśli przyczyną jest inne schorzenie.

Ból głowy – lokalizacja

Bóle głowy możemy podzielić też ze względu na miejsce ich występowania. Pacjenci mogą się skarżyć na dolegliwości przy skroniach, z tyłu głowy, czy na czole. Co oznacza ból w tych miejscach? Tego dowiedz się z naszej galerii.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska