Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 4,43 zł/kg. Oznacza to, że - w porównaniu z poprzednim miesiącem - były wyższe o 4%. W skali roku jednak, spadły o 8,3%.
Czytaj też:**Właściciele chlewni boją się ASF-u cenowego. W skupach zrobiło się taniej**
Najmniej płacono hodowcom z woj. pomorskiego i podlaskiego. Najwyższe ceny skupu żywca wieprzowego odnotowano w Opolskim.
Ceny skupu w lutym (zł/kg):
Obrót targowiskowy? Za kg żywca wieprzowego płacono 4,74 zł. Czyli, o 1% mniej niż przed miesiącem i o 0,4% mniej niż przed rokiem.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
"W lutym 2018 poprawiła się zarówno relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta, jak i relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia", czytamy w opracowaniu GUS.
Niestety, według prognoz nie należy spodziewać się w naszym kraju wysokich cen skupu żywca wieprzowego. Jak podają ekonomiści Credit Aricole, pod koniec 2018 roku wyniesie ona około 4,15 zł/kg.
"Oczekujemy, że ceny wieprzowiny w UE w kolejnych kwartałach będą kształtowały się w trendzie spadkowym. Skala obniżek zależeć będzie od tempa odbudowy pogłowia trzody chlewnej w UE oraz dalszego kształtowania się popytu na wieprzowinę w Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności w Chinach. Istotnym czynnikiem ryzyka pozostaje dalsze rozprzestrzenianie się ASF", czytamy.
Ceny produktów rolnych w lutym 2018 roku spadły o 1 proc.
Tutaj również:
- Duży wzrost cen mięsa i jego przetworów w Polsce. Jeden z największych w Unii Europejskiej
- Sprawdź, ile zarobił rolnik [ceny zbóż w lutym 2018 w województwach, prognoza]
- Mleko się rozlało. Kolejny spadek cen w skupie [luty 2018, województwa]
Źródło: GUS