https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, aby grzyby nie ściemniały? Te składniki na pewno masz w domu. Tak najlepiej marynować borowiki lub maślaki

Katarzyna Zawada
Jakie grzyby nadają się do marynowania?
Jakie grzyby nadają się do marynowania? Anna Kaczmarz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Trwa sezon na grzyby, widać pierwsze borowiki, podgrzybki lub maślaki. Pełne kosze trafiają potem do czyszczenia, następnie są na świeżo przyrządzane lub mrożone, ewentualnie suszone. Świeże grzybki kuszą jędrnością i zapachem. Niektóre z nich po czasie jednak ciemnieją. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zapobiec? Pomogą składniki, które każdy posiada w kuchni.

Spis treści

Aktywność Polaków w lasach wzrasta w sierpniu i trwa jeszcze przez całą jesień. Wszystko za sprawą grzybobrania, naszego narodowego sportu. Najpierw zbiera się największe borowiki, maślaki lub kanie, następnie zbiorami chwali się w sieci. Grzyby można przyrządzić na wiele sposobów, sprawdzą się w wersji duszonej, smażonej, pieczonej, a także w przetworach.

Dlaczego grzyby ciemnieją? Można temu zapobiec

Niezależnie od tego, czy przygotowuje się grzybki w occie, czy w gorącej zalewie ziołowej, każdy chce, aby były idealne smakowo i wizualnie. Czasem jednak niektóre gatunki zmieniają kolor po obraniu i tracą swoją pierwotną barwę. Ma na to wpływ proces utleniania. Można jednak uniknąć ciemnienia, wykorzystując domowe produkty.

Klasykę gatunku stanowi ocet. Tuż po obraniu można pomoczyć grzyby w wodzie z octem lub dodać łyżkę podczas gotowania. Doświadczone kucharki wskazują również na użycie kwasku cytrynowego. Warto go dodać w trakcie marynowania, nawet łącząc z octem, daje to gwarancję, że przetwory nie sczernieją.

Marynowane grzyby. Które najlepiej wrzucić do słoika?

Marynowane grzyby stanowią świetną przekąskę, dodatek do obiadu lub bazę na stół przystawek weselnych. W końcu to, co swojskie, smakuje najlepiej. Takie przysmaki znane były już w XIX wieku, o czym świadczą stare przepisy. Do słoików powinny lądować tylko zdrowe i dobrze oczyszczone okazy. Najlepiej wybrać małej lub średniej wielkości:

  • kurki,
  • borowiki,
  • podgrzybki,
  • koźlarze,
  • maślaki,
  • rydze,
  • boczniaki.

Jak marynować grzyby? Kluczowa jest zalewa

Zanim wybrane grzyby trafią do słoików, trzeba je poddać obróbce cieplnej. Można je obgotować przez kwadrans w osolonej wodzie lub poddusić na maśle z dodatkiem cebuli. W zależności od regionu do zalewy trafiają różne dodatki. Smakosze łączą grzyby nie tylko z octem, ale też z czosnkiem, miodem, pieprzem, liśćmi laurowymi, chilli, marchewką, imbirem, a nawet cukrem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska