Spis treści
Aktywność Polaków w lasach wzrasta w sierpniu i trwa jeszcze przez całą jesień. Wszystko za sprawą grzybobrania, naszego narodowego sportu. Najpierw zbiera się największe borowiki, maślaki lub kanie, następnie zbiorami chwali się w sieci. Grzyby można przyrządzić na wiele sposobów, sprawdzą się w wersji duszonej, smażonej, pieczonej, a także w przetworach.
Dlaczego grzyby ciemnieją? Można temu zapobiec
Niezależnie od tego, czy przygotowuje się grzybki w occie, czy w gorącej zalewie ziołowej, każdy chce, aby były idealne smakowo i wizualnie. Czasem jednak niektóre gatunki zmieniają kolor po obraniu i tracą swoją pierwotną barwę. Ma na to wpływ proces utleniania. Można jednak uniknąć ciemnienia, wykorzystując domowe produkty.
Klasykę gatunku stanowi ocet. Tuż po obraniu można pomoczyć grzyby w wodzie z octem lub dodać łyżkę podczas gotowania. Doświadczone kucharki wskazują również na użycie kwasku cytrynowego. Warto go dodać w trakcie marynowania, nawet łącząc z octem, daje to gwarancję, że przetwory nie sczernieją.
Marynowane grzyby. Które najlepiej wrzucić do słoika?
Marynowane grzyby stanowią świetną przekąskę, dodatek do obiadu lub bazę na stół przystawek weselnych. W końcu to, co swojskie, smakuje najlepiej. Takie przysmaki znane były już w XIX wieku, o czym świadczą stare przepisy. Do słoików powinny lądować tylko zdrowe i dobrze oczyszczone okazy. Najlepiej wybrać małej lub średniej wielkości:
- kurki,
- borowiki,
- podgrzybki,
- koźlarze,
- maślaki,
- rydze,
- boczniaki.
Jak marynować grzyby? Kluczowa jest zalewa
Zanim wybrane grzyby trafią do słoików, trzeba je poddać obróbce cieplnej. Można je obgotować przez kwadrans w osolonej wodzie lub poddusić na maśle z dodatkiem cebuli. W zależności od regionu do zalewy trafiają różne dodatki. Smakosze łączą grzyby nie tylko z octem, ale też z czosnkiem, miodem, pieprzem, liśćmi laurowymi, chilli, marchewką, imbirem, a nawet cukrem.
Zobacz przepis: Jak zrobić grzyby marynowane w occie i kiszone? Zobacz tradycyjne przepisy. Lucyna Ćwierczakiewiczowa znała sekret smaku
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
