Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na przetwory. Zaprawiajcie grzyby, kapustę, ogórki, owoce

BOŻENNA SZYMAŃSKA [email protected]
sxc.hu
Czas na przetwory. Osobiście już zakwasiłam ogórki i kapustę na zimę, zrobiłam kwaszony barszcz i ocet jabłkowy i zastanawiam się nad dalszym przetwórstwem, które to zajęcie jest moim ulubionym.

Grzybów chyba nie zaprawię, bo lasy wysypano trucizną na jakieś paskudne robale i na grzyby wybrać się nie można. Ale mimo wszystko warto skorzystać z dobrych grzybowych rad pani Felicji Urbańskiej z Bydgoszczy, która radzi:

- Grzyby można ususzyć, można też co ładniejsze łepki zamarynować w occie (szklanka wody na szklankę 10 proc. octu plus cukier, listek bobkowy, gorczyca i ziele angielskie). Można je zamrozić, ale najlepiej po sparzeniu lub ugotowaniu.

GRZYBY W SŁOIKACH

- Jednak gdy grzybów jest sporo, zaprawiam je w słoikach po dżemach. I robię to szybko i prosto: grzyby przyniesione z lasu natychmiast czyszczę, a potem opłukuję pod bieżącą wodą, starając się ich za bardzo nie moczyć. Na patelni rozpuszczam smalec i wrzucam grubo pokrojone borowiki, maślaki, podgrzybki, kurki. Można wszystkie grzyby wymieszać lub smażyć osobno. Sporo solę i sporo sypię pieprzu. Po usmażeniu, gdy woda wyparuje, przekładam je do słoików i gotuję przez 3 godziny. Po dwóch dniach ponownie gotuję i po kolejnych dwóch jeszcze raz przynajmniej godzinę. Podaję je potem z podsmażonym boczkiem i cebulką, albo w śmietanie czy z jajkiem. Świetne są też do bigosu czy do pierogów.
A oto przepisy na jesienne przetwory od pani Krystyny Wolak z Dźwierzna.

MARYNATA Z CZERWONEJ KAPUSTY

Składniki:
1 kg czerwonej kapusty
30 dkg kwaśnych jabłek
por
łyżka soli
2 łyżki cukru
3 goździki
1 łyżka kwasku cytrynowego
szczypta nasion kopru
Kapustę poszatkować, obrane jabłka zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Por oczyścić, pokroić w plastry. Wymieszać wszystkie składniki i nałożyć luźno do słoików. Zagotować wodę z solą, cukrem, goździkami i kwaskiem cytrynowym. Zalać kapustę gorącą zalewa. Dodać pozostałe przyprawy i po zamknięciu pasteryzować 20 minut.

PRZETWORY Z BURACZKÓW

Składniki:
3 kg buraczków
6 dużych papryk
4 cebule
Zagotować zalewę:
1 szklanka octu
1 szklanka cukru
1,5 szklanki wody
2 łyżki soli
Ugotować buraczki, obrać, zetrzeć na dużych oczkach. Do zalewy dodać pokrojoną w kostkę paprykę i cebulę, i gotować jeszcze 5 minut. Następnie dodać buraczki, trochę pieprzu, listek laurowy, wymieszać i kłaść do słoików, gotować 10 minut.

SAŁATKA Z WARZYW

Składniki:
5 kg kapusty
1 kg cebuli
1 kg marchwi
1 kg papryki
2 garści soli
garść pietruszki
Warzywa poszatkować, pokroić, wymieszać z solą i odstawić na 24 godziny. Przygotować zalewę:
2 szklanki octu
3 szklanki oleju
1,5 szklanki cukru
Zagotować powyższe składniki. Zalewą zalać warzywa i odstawić na 2 godziny. Następnie warzywa wraz z zalewą nałożyć do słoików i gotować 35 minut.

SAŁATKA LWOWSKA

Składniki:
2 kg fasolki szparagowej
1,5 kg pomidorów
40 dkg marchwi
40 dkg cebuli
4 płaskie łyżki cukru
4 łyżki octu
sól
30 dkg oliwy
Pomidory pokroić na ósemki i podsmażyć ok. 10 minut na oliwie (odrobina oliwy). Fasolę pokroić, odgotować w osolonej wodzie ok. 15 minut. Marchew zetrzeć na grubych oczkach, dodać 20 dkg oliwy i lekko podsmażyć. Następnie dodać pokrojoną w plastry cebulę i resztę oliwy. Smażyć ok. 15 minut. Wymieszać fasolkę z podsmażonymi warzywami i dusić ok. 15min. Doprawić do smaku, gotować w słoikach 40 minut.

OGÓRKI Z MUSZTARDĄ (PIKLE)

Składniki:
5 szklanek wody
1 szklanka octu
2 łyżki cukru
3 łyżki soli
4 - 5 listków laurowych
10 ziaren ziela angielskiego
5 łyżek musztardy
pieprz ziarnisty
Z powyższych składników zagotować zalewę. Zalewą zalać ogórki wcześniej obrane i pokrojone w plastry w słoikach. Słoiki gotować do 5 minut.

OGÓRKI Z KURKUMĄ LUB CURRY

Składniki:
5 i 1 szklanki wody
1,5 szklanki octu
1,5 łyżki soli
0,5 kg cukru
1 paczka przyprawy curry lub kurkumy
Wszystko zagotować i lekko przestudzić.
Na dno słoików wsypać trochę gorczycy, włożyć płat cebuli. Zalać zalewą w słoikach ogórki wcześniej obrane i pokrojone w plastry lub słupki, a na wierzch położyć listek selera. Słoiki gotować ok. 10 minut.

OGÓRKI W MIODZIE

Składniki:
2 kg ogórków
1,5 szklanki wody
1 szklanka octu
1 szklanka cukru
sól
koper
gorczyca
chrzan
czosnek
miód
Ogórki obrać, pokroić na ćwiartki, posolić i odstawić na 1 godzinę. Z wody, cukru i octu zagotować zalewę, wystudzić. Z ogórków odlać wodę i ułożyć ogórki w słoikach. Dodać do słoików chrzan, koper, gorczycę, ząbek czosnku i zalać zalewą, dodać po łyżeczce miodu. Zakręcić słoiki i gotować od 2-5 minut.

DŻEM Z CUKINII

Składniki:
5 kg cukinii bez skóry i gniazd nasiennych
1 kg cukru
4 galaretki pomarańczowe lub cytrynowe
5 łyżek kwasku cytrynowego
olejek cytrynowy
Cukinię zetrzeć na tarce, rozgotować. Do gotującej się cukinii dodać cukier, kwasek, galaretki i olejek cytrynowy do smaku, smażyć ok. 30 minut. Przelać gorący dżem do słoików, zakręcić, postawić do góry dnem.

DYNIA SŁODKO - KWAŚNA

Składniki:
1 dynia
2 szklanki wody
2 szklanki cukru
1 litr octu
goździki
cynamon
Kostki dyni ułożyć w misce i zalać octem tak, aby były przykryte. Odstawić na 24 godziny. Po nasiąknięciu odsączyć na sicie. Ugotować syrop z wody, cukru, goździków, cynamonu i dodawać kawałki dyni, aby pływały swobodnie w syropie. Gotować 15 - 20 minut, aż dynia będzie szklista. Dynię włożyć do wyparzonych słoików i zalać gorącym syropem. Słoiki pasteryzować ok. 10 min.

I życzę sukcesów w zaprawianiu. Nie ma lepszych kwaszonek czy sałatek, jak te własnej produkcji. Przede wszystkim wiadomo, co jest w słoiku. No i nie używamy żadnych podejrzanych konserwantów oprócz octu i soli. Dodam jeszcze, że najlepiej robić przetwory z warzyw i owoców z zaprzyjaźnionej działki lub z własnego ogródka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska