https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czekolada - kto nie powinien jej jeść? Takie są skutki uboczne jedzenia czekolady

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czekolada jest słodka, pyszna i do tego rozpływa się w ustach. Przygotowane na jej bazie desery, ciasta i kremy zachwycają smakiem. Niestety, jedzenie czekolady ma też swoje wady. Komu może ona zaszkodzić? Z jakimi lekami nie można jej łączyć?

Czekolada – nie tylko smak

Czekolada to produkt, który smakuje (prawie) każdemu. Do wyboru mamy warianty białe, mleczne i gorzkie, bąbelkowe, dwukolorowe i z wieloma dodatkami – bakaliami, chrupkami, czy masami owocowymi.

Czekolada świetnie smakuje solo, może być też podstawą to przygotowywania różnych dań – kremów do tortów, brownie, posypek, dekoracji cukierniczych. W sklepach dodatkowo znajdziemy też batoniki i ciasteczka oblane czekoladą, nadziewane pralinki, jak również czekoladę do picia. Jednak nie tylko o smak tu chodzi. Czekolada zawiera także magnez, żelazo, cynk, czy antyoksydanty. Jak wpływają one na nasz organizm?

Czekolada – właściwości zdrowotne

  • Czekolada korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, może nawet obniżyć ryzyko zawału serca!
  • Czekolada ma właściwości przeciwzapalne, przez co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.
  • Czekolada obniża ciśnienie krwi.
  • Jedzenie czekolady pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.
  • Czekolada zapobiega rozwojowi miażdżycy i zatorów w układzie krwionośnym.
  • Jedzenie czekolady może podnieść sprawność intelektualną, pobudza umysł i zapobiega chorobom otępiennym.
  • Spożywanie czekolady pozwala złagodzić skutki stresu, poprawić samopoczucie i dodać energii.

Czekolada ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, które mogą wspierać funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, co może przyczynić się do obniżenia ryzyka zawału serca. Jej właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć ryzyko nowotworów, a regularne spożywanie czekolady może także obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu.

Dodatkowo, czekolada zapobiega rozwojowi miażdżycy i zatorów w naczyniach krwionośnych. Co więcej, ma zdolność do stymulowania umysłu, co sprzyja podniesieniu sprawności intelektualnej oraz przeciwdziała chorobom otępiennym. Spożywanie czekolady pomaga także złagodzić skutki stresu, poprawić nastrój i dodać energii na co dzień.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Czekolada, mimo iż smaczna i pełna cennych składników, nie może być spożywana przez każdego. Przy jakich schorzeniach należy jej unikać? Jakie leki mogą wchodzić z nią w niekorzystne interakcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszej galerii zdjęć.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska