MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek filmu i teatru - Bohdan Poręba

(maw)
Przez lata Bohdan był harcerzem. Należał do 5. BDH
Przez lata Bohdan był harcerzem. Należał do 5. BDH ze zbiorów rodziny Bohdana Poręby
Choć urodził się w Wilnie, to w Bydgoszczy spędził szkolne lata. Ten czas i nasze miasto zawsze wspominał z ogromnym sentymentem. Bohdan Poręba odszedł 25 stycznia, w wieku 80 lat.

Urodził się 5 kwietnia 1934 roku w Wilnie. Jego ojciec był oficerem wojska, mama nauczycielką. Z rodzinnego domu wyniósł przekonanie, że dla Polaka największym dobrem jest niepodległa państwowość. W maju 1945 roku całą rodzinę Porębów repatriowano do Polski. - Przez okna bydlęcego wagonu, który nas wywoził z ukochanego Wilna, widziałem moment zakończenia wojny - wspominał pan Bohdan na łamach "Albumu bydgoskiego".

Porębowie osiedlili się w Bydgoszczy. Ojciec, który nie chciał się ujawniać, został urzędnikiem "Społem" i pozostał nim do emerytury. Bohdan uczył się w I Państwowym Gimnazjum i Liceum.

Już w szkole Bohdan Poręba zapał miłością do teatru. Prowadził kółko teatralne. Związał się z Teatrem Ziemi Pomorskiej, gdzie został dopuszczony do uczestnictwa w próbach.

Jeszcze jako repatriant bez adresu zapisał się do harcerstwa, które stało się jego wielką pasją. Do 1949 roku był ostatnim drużynowym 5. Bydgoskiej Drużyny Harcerzy. Jego pożegnaniem z harcerstwem był organizowany przez hufiec tajny pochód 3 Maja.

Przeczytaj również: Bohdan Poręba - reżyser filmu, teatru, telewizji wspomina I Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie im. Waryńskiego

W 1951 roku, po zdanej maturze, został studentem wydziału reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Debiutował jeszcze podczas studiów, a pierwszym filmem, zrealizowanym po ich ukończeniu był "Apel poległych", poświęcony polskim żołnierzom poległym we wszystkich formacjach II wojny.

Wyreżyserował też takie filmy jak: "Hubal", "Jarosław Dąbrowski" i "Katastrofa w Gibraltarze".
Był członkiem PZPR, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Patriotycznego Ruchu Ocalenia Narodowego i współzałożycielem Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald". Podczas ostatniego zjazdu PZPR opowiadał się przeciwko rozwiązaniu partii.

Jego działalność polityczna nie została przychylnie przyjęta przez środowisko filmowe. Stąd też w sposób satyryczny przedstawiono go m.in. w kultowym "Misiu" Stanisława Barei.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska