Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym palisz w piecu? W Kowalu sprawdzą to miejscy urzędnicy

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
W Kowalu będą prowadzone rutynowe kontrole pod kątem tego, czym palimy w piecach. Zaplanowana jest również kampania informacyjna w sprawie wymiany kotłów, które nie spełniają norm oraz w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania.

Chcemy oddychać czystszym powietrzem? Konieczne jest ograniczenie niskiej emisji, która jest głównym źródłem szkodliwych pyłów w powietrzu i niewrzucanie do pieca śmieci, czyli odpadów powstających w gospodarstwie domowym, w tym pampersów, reklamówek, części mebli, pomalowanych desek czy kartonów po soku czy mleku. Czy wszyscy tak robią? Nie. Dlatego w Kowalu w tym sezonie jesienno-zimowym prowadzone będą na podstawie upoważnienia burmistrza rutynowe kontrole. Można się ich spodziewać od godz. 6 do 22. Kontrole przeprowadzą pracownicy Urzędu Miasta.

Przewidziany jest wstęp z niezbędnym sprzętem na teren prywatnych posesji bez wcześniejszego powiadomienia. W ramach kontroli sprawdzeniu podlegać będą: barwa dymu, rodzaj stosowanego urządzenia grzewczego, zawartość urządzenia, materiały przygotowane do spalenia - rodzaj wykorzystywanego opału, jego jakość i sposób składowania oraz w przypadku podejrzenia spalania odpadów, sprawdzany też będzie popiół.

Jak informuje burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, kontrolujący będą mogli także wykonać zdjęcia, poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących posiadanego kotła oraz zakupionego opału. Z czynności kontrolnych sporządzony będzie protokół, podpisany przez obie strony, którego jeden egzemplarz otrzyma właściciel nieruchomości.

Równolegle właściciele nieruchomości informowani będą o zapisach uchwały antysmogowej, podjętej przez sejmik samorządowy naszego województwa, w tym o terminach wymaganej wymiany kotłów na paliwa stałe. Chodzi o te kotły, które nie spełniają norm emisji. Pracownicy Urzędu Miasta w Kowalu poinformują też mieszkańców o możliwości ubiegania się o dofinansowanie na wymianę starego pieca z programu "Czyste Powietrze".

Dodajmy, że nieprzestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Jest ona nakładana w drodze mandatu karnego i nie może przekroczyć 500 złotych, a na podstawie wyroku sądu grzywna może wynieść nawet do 5000 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska