Porównano dane zawarte w Krajowym Rejestrze Nowotworów z minionych dwóch dekad. Okazało się, że w tym okresie liczba przypadków zachorowań na czerniaka, przede wszystkim u kobiet między 22. a 44. rokiem życia, zwiększyła się prawie trzykrotnie.
- Ta grupa wiekowa nie jest przypadkowa - podkreśla dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Brąz na skórze przez osiem miesięcy
Bo właśnie młode kobiety najchętniej korzystają ze słońca, jak również z solariów.
- Rozmawiam z maturzystami i słyszę, że na studniówkę opalenizna być musi. Coraz częściej do solarium chodzą dziewczynki, by pięknie wyglądać podczas uroczystości pierwszokomunijnej. Idzie lato, więc na plaży nie wypada pokazać białego ciała. Co robią nastolatki i nie tylko one? Fundują sobie sztuczną opaleniznę! Naturalną, po wakacjach, trzeba koniecznie utrwalić. Pomoże w tym wizyta w solarium. I tak mamy osiem miesięcy, w ciągu których opalenizna jest konieczna. A skutki? Niestety, mogą być tragiczne - mówi dr Mierzwa.
Najgroźniejszy nowotwór skóry
Na stronie „Akademia Czerniaka” przeczytamy, że „czerniak to najgroźniejszy z nowotworów złośliwych skóry. Wywodzi się z melanocytów - komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie aż 80 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie”.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Zajrzeliśmy do Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów. Zawarte tam informacje muszą niepokoić. W 2000 r. w regionie na czerniaka zachorowało 49 kobiet i 34 mężczyzn; zmarło 36 pacjentów (kobiet 14, mężczyzn - 22). Ostatnia publikacja z 2014 r. dowodzi, że tendencja wzrostowa nie ominęła również naszego województwa. Trzy lata temu czerniaka zdiagnozowano u 95 kobiet (zmarło 37) i 64 mężczyzn (walkę z rakiem przegrało 41 panów).
Promienie, które mogą zabić
Jest jeden sposób, by się skutecznie chronić przed czerniakiem. Trzeba unikać słońca i zrezygnować z opalania w solarium.
Wielogodzinne pozostawanie na słońcu może się okazać zabójcze. Podobnie jak częste uczęszczanie do solarium.
- Słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, dlatego nie powinniśmy całkowicie rezygnować z opalania, ale trzeba robić to z dużym umiarem. Nie powinniśmy przebywać na słońcu między godziną 11 a 16. Jeśli już jesteśmy na plaży, to chrońmy ciało mechanicznie - wystarczy cienka odzież. Koniecznie stosujmy też kremy z wysokim filtrem UV - radzi bydgoski onkolog.
Oglądaj skórę raz w miesiącu
Zachorować na czerniaka może każdy. Są jednak osoby, które mają szczególne predyspozycje, np. z jasną karnacją skóry, dużą liczbą znamion barwnikowych, jeśli w rodzinie występowały przypadki czerniaka.
- Podstawą profilaktyki, poza unikaniem opalania, jest czujność onkologiczna. Samokontrola skóry jest konieczna. Warto też korzystać z badań dermatoskopowych, a w razie zauważenia podejrzanej zmiany trzeba się od razu skonsultować z lekarzem - dodaje dr Mierzwa.
***
Zobacz także: Pierwsze e-dowody w 2019 roku.
Poprosi, to pokaż, co jest w torbie
Ul. Ikara w Grudziądzu do remontu. Dywizjonu 303 czeka
Skróciła się kolejka do operacji zaćmy we Włocławku