Droga gminna, ale kto ma obowiązek odśnieżyć chodnik? Wójtowie przypominają mieszkańcom

Agata Wodzień
Agata Wodzień
13.01.2020 warszawa srodmiescie lazienki krolewskie biale lazienki krolewskie pokryte sniegiem snieg spacer park opady sniegu zima nz odsniezanie odsniezarka fot. szymon starnawski / polska press
13.01.2020 warszawa srodmiescie lazienki krolewskie biale lazienki krolewskie pokryte sniegiem snieg spacer park opady sniegu zima nz odsniezanie odsniezarka fot. szymon starnawski / polska press Szymon Starnawski /Polska Press
Rok 2021 przywitał nas opadami śniegu, od których wielu z nas zdążyło się odzwyczaić. Na drogach pojawił się adekwatny sprzęt, ale co z chodnikami? Czy ich odśnieżanie jest obowiązkiem gminy? Otóż nie zawsze, o czym przypomina jeden z wójtów gminy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Łagodne zimy w ostatnich latach pozwoliły się mocno zakurzyć łopatom do śniegu. Śnieg padał tak sporadycznie i skąpo, że odśnieżanie nie było potrzebne. Na początku stycznia śniegu jednak spadło w wielu miejscach kraju i samego Kujawsko-Pomorskiego na tyle dużo, że utrudniał przemieszczanie się chodnikiem.

Kto powinien odśnieżyć chodnik przy gminnej drodze?

Śliska nawierzchnia może szybko doprowadzić do wypadku, a ten często oznacza konieczność wypłaty odszkodowania. Dlatego wójt gminy Brodnica postanowił przypomnieć mieszkańcom, jak wygląda kwestia odśnieżania, na kim spoczywa ten obowiązek.

To też może Cię zainteresować

"Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i stoisz przed dylematem czy do Ciebie należy obowiązek odśnieżania terenu przed swoja nieruchomością - to informuję, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – właściciele przyległych nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości", pisze wójt.

Jeśli więc wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wówczas obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu takiej nieruchomości – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania.

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć.Czytaj dalej pod filmem

Jeśli pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni, to gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo osób przechodzących.

Odśnieżać powinniśmy też dach

Podobne przypomnienie do mieszkańców skierował wójt gminy Tuchomie w województwie pomorskim: "w trosce o ogólne bezpieczeństwo oraz Państwa komfort, zwracam się z uprzejmą prośbą o należyte utrzymanie stanu chodników i dachów w okresie zimowym oraz o bieżące usuwanie śniegu, lodu, sopli i innych zanieczyszczeń".

Włodarz wyjaśnia, że odśnieżanie dachu podczas całego sezonu zimowego należy przeprowadzać regularnie w miarę pojawiających się opadów śniegu, aby nie dopuścić do tworzenia się jego grubej warstwy i do pojawienia się na spodzie lodu i bardzo ciężkich frakcji śniegu.

To też może Cię zainteresować

"Pamiętajmy, iż bardzo często ciężar zalegającego śniegu powoduje naruszenie konstrukcji dachu, stwarzając tym samym zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia osób przebywających w budynku jak również w jego pobliżu. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 1333).
Zgodnie z art. 61 tej ustawy właściciel lub zarządca obiektu mają obowiązek zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników atmosferycznych, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Konieczność utrzymania należytego stanu technicznego dotyczy wszystkich budynków niezależnie od ich powierzchni czy sposobu wykorzystania".

Uchwała w sprawie czystości w gminie Brodnica

Sprawę odśnieżania w Gminie Brodnica dodatkowo reguluje uchwała Rady Gminy Brodnica z 31 stycznia 2020r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Brodnica, w której ustalono, że błoto, śnieg i lód z części nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego powinny być gromadzone w miejscach, w których nie powodują zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów, w sposób umożliwiający ich odbiór i zadania te powinny być realizowane niezwłocznie po powstaniu zanieczyszczeń.

Gmina Brodnica: Jako właściciel nieruchomości pamiętaj także o odśnieżeniu dachu oraz elewacji, ponieważ to również należy do Twoich obowiązków. Może okazać się, że przy dużym wietrze, śnieg czy sople spowodują uszczerbek na zdrowiu przechodniów.

Za nieodśnieżenie chodnika grożą konsekwencje wynikające z kodeksu wykroczeń, takie jak kara pieniężna, która może wynosić nawet 1500 złotych lub kara nagany.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie