Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa psy zagryzione w Płochocinie koło Świecia. Leśnicy twierdzą, że zrobiły to wilki

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Sytuacja robi się niebezpieczna, gdy wilk wielokrotnie pozwala ludziom na podchodzenie do siebie na 30 metrów i mniej, i się nimi interesuje.
Sytuacja robi się niebezpieczna, gdy wilk wielokrotnie pozwala ludziom na podchodzenie do siebie na 30 metrów i mniej, i się nimi interesuje. Pixabay
Nadleśnictwo Dąbrowa informuje, że w nocy z 28 na 29 kwietnia w Płochocinie w powiecie świeckim wilki zagryzły dwa psy i że to kolejny atak wilków na tym terenie. Przyrodnicy podpowiadają, kiedy zachowanie wilka powinno wzbudzić naszą czujność.

- Niepokojące jest to, że psy zostały zagryzione w obejściu gospodarskim, 30 metrów od budynku mieszkalnego – czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Dąbrowa (powiat świecki). - Rolnik, który stracił swoje czworonogi ma duże obawy przed wypasem bydła na łąkach. Jest to już drugi podobny przypadek na naszym terenie. Niedawno w Warlubiu wilki zagryzły psa praktycznie w środku miasteczka, również w obejściu.

W komentarzach zaroiło się od krytyki tego wpisu.
- Znowu nagonka na wilki! - irytują się miłośnicy przyrody.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy publikuje instrukcję na temat wilka, kładąc nacisk na to, że wilki są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem:

- Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, znacznie częstsze są ataki psów lub dzików czy też wypadki postrzelenia ludzi przez myśliwych. Pogryzienia ludzi, o których było głośno w 2018 r. w Bieszczadach i Puszczy Noteckiej, dokonały dwa młode wilki oswojone i uzależnione pokarmowo do człowieka. Oba zostały bardzo szybko odstrzelone w oparciu o zgody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ludzie powinni zawsze pamiętać, że duże drapieżniki, jeśli próbuje się je oswajać lub dokarmiać, mogą okazać się niebezpieczne.

Nadleśnictwo Dąbrowa szacuje, że populacja wilka w regionie wzrosła:
- Kontakt wilka z człowiekiem będzie częstszy, nasze środowiska przenikają się - szczególnie na wsi. W lesie ślady ucztowania wilków leśnicy spotykają często, zresztą same wilki spotykamy również coraz częściej - czytamy na ich profilu.

Z instrukcji GDOŚ wynika, że sytuacja robi się niebezpieczna, gdy wilk wielokrotnie pozwala ludziom na podchodzenie do siebie na 30 metrów i mniej, i się nimi interesuje.
W Polsce wilk podlega ścisłej ochronie. W 2018 oficjalnie podawano, że populacja wilka w Polsce liczy około 1500 osobników, natomiast z szacunków leśników wynikało, że może być ich nawet 2500.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska