Jak informuje nadkom. Marzena Solochewicz-Kostrzewska, oficer prasowy grudziądzkiej policji Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.
Policjanci z Grudziądza podczas spotkań zaplanowanych w lutym w szkołach, propagują wśród uczniów zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Zajęcia adresowane są głównie do dzieci młodszych, bowiem to one przez swoją niewiedzę i łatwowierność często stają się ofiarami przestępstw z użyciem sieci, a ponadto korzystając z internetu, równie często napotykają treści szkodliwe mogące mieć niebezpieczny wpływ na ich psychikę (np. pedofilia, rasizm, wszelkie akty agresji i przemocy). Dzieci dowiadują się jak poruszać się w internecie, by nie narazić się na niebezpieczeństwa, a przy okazji nie zrobić krzywdy innym użytkownikom tego medium.
Sieć łączy pokolenia
W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 jest sieć jako łącznik między pokoleniami. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!".
W ramach DBI 2012 zwrócimy uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. Dzieci mogą oswoić swoich dziadków z techniczną obsługą internetu, osoby starsze zaś czuwają nad bezpiecznym i rozważnym poruszaniem się najmłodszych w sieci. Policjanci sugerują i będą sugerować uczniom wspólne korzystanie z internetu z rodzicami lub dziadkami.
Materiał przygotowała Marzena Solochewicz-Kostrzewska, oficer prasowy policji w Grudziądzu
Czytaj e-wydanie »