Chcemy stworzyć archiwum bezpośredniego przekazu. Uwiecznić wspomnienia osób mocno związanych z naszym regionem - informuje Andrzej Sołtysiak, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Przyznaje, że pomysłów nie brakuje. Każdy z pracowników ma tu wolną rękę.
- Myślę o wywiadach z nakielskim środowiskiem sportowym, o zapaśnikach. Bo w Nakle ta dyscyplina sportu była kiedyś bardzo mocna. Nakielanie zdobywali medale w zawodach rangi ogólnopolskiej - zdradza plany związane z tym projektem dyrektor Sołtysiak. - Chciałbym, też, a właściwie umówiłem się już na nagranie z Henrykiem Skrzypczakiem. To osoba związana z muzycznym Nakłem.
Gdy zaglądamy do spichrza przy ul. Pocztowej trwa właśnie takie nagranie. Teresa Bachta, komendantka Hufca ZHP Nakło, opowiada o historii tej formacji. A jest o czym, bo nakielski hufiec ZHP jest jednym z najstarszych w kraju. Jego historia liczy ponad sto lat. O nakielskim harcerstwie opowiadała też w muzeum Anna Rybacka.
- Nagrania będę przechowywane jako pliki dźwiękowe i służyły celom naukowym - informuje Anna Sergott, adiunkt muzealny. Dyrektor Sołtysiak zapowiada, że ciekawsze relacje będą spisywane. Niektóre z nich ukażą się pewnie w formie tekstowej w Zeszytach Muzealny.
Czytaj e-wydanie »