Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-booki wypierają tradycyjne książki?

(TIK); fot. sxc
Zalet e-książek jest sporo, choćby niższe koszty i wygoda
Zalet e-książek jest sporo, choćby niższe koszty i wygoda
- Czytnik biorę ze sobą wszędzie - mówi Ewelina Wiśniewska z Bydgoszczy. - Tym sposobem, dostęp do książek mam w domu, na uczelni i w podróży.

E-bookiem nazywamy książkę w formacie elektronicznym, a audiobookiem taką do odsłuchania. Osób chwalących sobie takie formy literatury przybywa.

Obecnie w kraju jest dostępnych około 6,5 tys. e-tytułów i liczba ta stale rośnie. Z najnowszego raportu Centrum Cyfrowego Projekt Polska wynika, że już ponad 30 procent badanych czytało w ostatnim czasie e-booka, a co trzeci z nich kupił dla siebie taką książkę.

Przeczytaj: E-zakupy. Seniorzy coraz chętniej kupują żywność w internecie

E-booki pokonują papierowe książki

W zeszłym roku, największy e-sklep świata - Amazon sprzedał w Stanach Zjednoczonych więcej elektronicznych niż papierowych kopii książek. Podobnie jest w Polsce na Allegro. - E-booki są coraz chętniej wybierane przez internautów - potwierdza Joanna Kuzdak, dyrektor zarządzająca PayU, obsługujące e-płatności na tym portalu.

- W 2011 sprzedaliśmy o ponad 42 procent więcej audiobooków niż w roku 2010 - wylicza Mariola Iwon, menedżer kategorii Allegro.pl. - Liczba ta stale rośnie.

Czytaj też: Kantory internetowe zyskują na znaczeniu, bo tak jest taniej

Najczęściej kupujemy poradniki (61 proc.), literaturę piękną, popularną i faktu (11,9 proc.), a także naukową i popularnonaukową (5 proc.).

Zalet e-książek jest sporo, choćby niższe koszty i wygoda - kilkaset plików mieści się w jednym urządzeniu. - Oszczędzamy papier - wymienia Nicholas Piotrkowski z firmy informatycznej „Nixus” w Bydgoszczy. - Czytników e-booków jest wiele. Urządzenie takie możemy kupić już za kilkaset złotych. Są też wady. Trzeba jednak nabyć taki czytnik. Poprzez nielegalne kopiowanie plików rośnie piractwo.

- Problemy stwarzają zabezpieczenia e-książek, które trzeba zdejmować - uzupełnia Justyna Zienkiewicz, autorka bloga e-book.info.pl poświęconego temu tematowi. - Są one również jeszcze stosunkowo drogie.

Czytamy też w sieci

Mieszkańcy regionu coraz chętniej odwiedzają też Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową. W samym styczniu odwiedziło ją około 125 tys. osób. Aby poczytać za darmo, wystarczy wejść na stronę kpbc.umk.pl. Znajdziemy tam prawie 54 tys. książek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska