Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferma kontra jej sąsiedzi. Budowa w Buczku ma dojść do skutku mimo protestu

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Co tydzień w Polsce wybuchają średnio jeden lub dwa nowe protesty przeciwko budowie fermy.
Co tydzień w Polsce wybuchają średnio jeden lub dwa nowe protesty przeciwko budowie fermy. Łukasz Zarzycki
Budowa fermy trzody chlewnej w Buczku ma dojść do skutku mimo protestu, którzy mieszańcy prowadzą od 2018 r. Organizacje ekologiczne apelują o moratorium wstrzymujące powstawanie nowych ferm, zaś producenci drobiu podają przykład Francji, gdzie parlament przyjął ustawę chroniącą rolników przed skargami sąsiadów.

Spis treści

- Wraz ze wzrostem liczby ferm przemysłowych w Polsce, rośnie liczba protestów na wsiach przeciwko zmianom rolnictwa w przemysł. W każdym tygodniu gdzieś w Polsce wybuchają średnio jeden lub dwa nowe protesty – informuje Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym.

W ramach monitoringu protestów w latach 2011– 2019 Koalicja zarejestrowała ich łącznie 540. - W przypadku ferm kur i świń liczba protestów ma tendencję wzrostową – informuje KSSFP.

Zielone światło dla fermy w Buczku

Niekiedy społecznościom lokalnym udaje się nie dopuścić do powstania fermy. Liczą na to mieszkańcy gminy Jeżewo w powiecie świeckim, którzy przeciwko budowie fermy trzody chlewnej w Buczku protestują od 2018 r. W pięciu budynkach inwentarskich przewiduje się tam chów 989,82 DJP (duża jednostka przeliczeniowa inwentarza używana m. in. do szacowania zapotrzebowania gospodarstwa na paszę) trzody chlewnej, w tym 602 loch, 3072 prosiąt, 3072 warchlaków, 3456 tuczników, 120 tuczników żeńskich i 5 knurów.

- Niestety, pomimo protestów wójt podjął decyzję pozytywną dla budowy fermy. W przyszłości plan zagospodarowania będzie mógł być zmieniony, a ferma powiększona – informują protestujący.

Konieczny zakaz budowy nowych ferm

- W obecnej chwili przepisy polskiego prawa skutecznie wykluczają stronę społeczną z decydowania o budowie i lokalizacji ferm przemysłowych. Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy tzw. odorowej nie są wystarczające – argumentują Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym oraz Koalicja Żywa Ziemia, które złożyły do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi petycję w sprawie wprowadzenia moratorium na budowę ferm przemysłowych w Polsce. - Przyczyniają się one do pogłębiania problemów społecznych i środowiskowych w lokalnej i ogólnokrajowej skali - uzasadniają.

Najważniejsze z nich to: odór, plagi owadów, hałas, rozjeżdżone drogi, spadek wartości nieruchomości oraz zagrożenie dla zdrowia publicznego z uwagi na zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza.

Stanowisko w tej sprawie zajęła Minister Klimatu i Środowiska, która „nie widzi obecnie uzasadnienia dla wprowadzania przepisów, wedle żądań zawartych w petycji ani konieczności nowelizacji czy rozszerzenia obowiązujących regulacji w ww. zakresie.”

Francja chroni rolników

Wsparcia ze strony państwa oczekują też producenci mięsa. Według drobiarzy „niemal każdy hodowca w naszym kraju zetknął się z problemem związanym z budową i funkcjonowaniem obiektów z żywym inwentarzem. Niemal narodowym sportem nowych mieszkańców (i nie tylko) wsi stają się donosy i skargi na zapachy pochodzące z ferm, chlewni i obór, a nawet pracę maszyn rolniczych w czasie prac polowych”, czytamy na portalu Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, która podaje przykład Francji, gdzie pod koniec 2023 r. „parlament przyjął ustawę chroniącą rolników przed skargami sąsiadów na hałas lub smród powstający podczas działalności rolniczej oraz mającą na celu powstrzymanie obraźliwych procesów sądowych wnoszonych przez byłych mieszkańców miast, którzy kupowali domy na wsi”.

Źródła: KFHDiPJ, KSSFP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska